Opublikowany: śr, Maj 20th, 2020

Dzieci poczują się jak w prawdziwym domu

Dwie placówki opiekuńczo-wychowawcze w Polkowicach czekają już na podopiecznych. Dzięki inwestycji dzieci będą mogły dorastać w warunkach, które przypominają tradycyjny dom.

Powiat polkowicki ma już gotowe dwa mieszkania, które pomieszczą dwadzieścioro podopiecznych. To realizacja zadania, które narzuca na samorządy ustawa o zmniejszeniu liczby dzieci przebywających w jednej placówce opiekuńczo-wychowawczej.

– Wcześniej w tym budynku mieściło się jedno mieszkanie będące placówka socjalizacyjno-interwencyjną. Pozyskaliśmy środki na duży remont tego obiektu i stworzenie dodatkowego mieszkania – tłumaczy wicestarosta polkowicki, Krzysztof Nester. – Łącznie mamy zatem tutaj dwa lokale. Każdy ma 100 m2. W to miejsce przeprowadzą się dzieci, które aktualnie przebywają w dużej placówce “Skarbek” – dodaje.

Życie w mniejszych mieszkaniach pozwoli dzieciom na dorastanie w warunkach, które przypominają normalny dom rodzinny.

– Dzieci będą tutaj żyły wraz z wychowawcami, do których mówią “ciocia”. Będą uczestniczyły we wszystkich czynnościach życia domowego. Chodzi m.in. o sprzątanie, robienie zakupów czy przygotowywanie posiłków – opisuje Aleksandra Pałys, zastępca dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Polkowicach.

Podopieczni placówek czekają na moment, w którym będą mogli wprowadzić się do pierwszego z mieszkań. To miało wydarzyć się w marcu, ale pandemia koronawirusa stanęła na przeszkodzie.

– Chcemy jak najszybciej część dzieci przenieść przynajmniej do jednej placówki “Perspektywa”. Ona wcześniej tutaj funkcjonowała, zatem jest już najbardziej gotowa i czeka na dzieci. Jeśli chodzi zaś o placówkę “Horyzont”, to tydzień temu radni polkowiccy przyjęli uchwałę potwierdzającą jej utworzenie. Teraz czekamy na zatwierdzenie wojewody – mówi Krzysztof Nester.

– Dzieci czekają na moment przeprowadzki. Są już spakowane i cieszą się, że będą mogły przejść do nowego budynku, w którym wszystko jest nowe. Będą miały tu komfortowe warunki- przyznaje Aleksandra Pałys.

Powiat polkowicki planuje także wybudowanie domu jednorodzinnego, w którym zamieszkają kolejni podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych. Powstanie on w Polkowicach Dolnych na osiedlu domów jednorodzinnych.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..