Przy ścinawskim porcie zakotwiczy wielki statek

Przy ścinawskim porcie powstanie parking, wyglądem przypominający statek. Na ten cel Ścinawa otrzymała dofinansowanie w kwocie blisko 2,5 miliona złotych. Ponadto w ramach inwestycji w mieście powstanie także stacja wypożyczania rowerów. 

Gmina Ścinawa złożyła wniosek o dofinansowanie budowy parkingu przy porcie, na wjeździe do miasta od strony mostu na Odrze. Całość inwestycji to około 4,6 mln zł.

– Dla Ścinawy to tak naprawdę ułamkowa część całości dofinansowań, ale dla nas jest to niezmiernie ważne patrząc z perspektywy województwa. Bo ten projekt ma spełniać kilka funkcji i nam o to chodzi – mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego, który przyjechał do miasta, by podpisać umowę o dofinansowanie.

Projekt związany jest m.in. z usuwaniem z centrum Ścinawy ruchu samochodowego.

– Z niską emisją jest związany dlatego, że wielu ludzi może przyjechać i zostawić swój samochód właśnie na parkingu lub przesiąść się w komunikację publiczną, czy nawet przesiąść się na rowery. Więc mamy mniej zanieczyszczeń, mniej emisji spalin w samym centrum miasta. Ponadto to zachęca mieszkańców do aktywności fizycznej – dodaje marszałek.

Nowy parking wyglądem będzie przypominał statek. Znajdą się na nim miejsca dla około 135 samochodów. Powstaną również nowe drogi dojazdowe. Na tym nie koniec: – Jest zaplanowana tam też stacja rowerowa i wypożyczalnia rowerów. Druga ma być zlokalizowana właśnie w centrum Ścinawy. Będzie też taki mobilny punkt informacji turystycznej, gdzie będzie można wydrukować sobie plan Ścinawy z naniesionymi atrakcjami – uzupełnia Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy.

W okolice mostu ścinawskiego zostanie również przeniesiony czołg radziecki. Gmina planuje w ten sposób wykorzystać go do promowania nowej atrakcji turystycznej, związanej ze ścinawskimi bunkrami i umocnieniami.

– Chcemy go ulokować na dziobie tego imitującego statek parkingu, po to, by przyciągać uwagę miłośników militariów. Obiekt jako zabytek, a nie żaden pomnik. Ma być wykorzystywany do promowania bunkrów i umocnień, które chcemy wykorzystywać jako dodatkową atrakcję turystyczną naszego miasta – dodaje burmistrz.

Budowa parkingu ma ruszyć jeszcze w tym roku. Umożliwi to kolejne dofinansowanie, które zdobyła gmina Ścinawa. Od 2015 roku samorządowi udało się pozyskać ponad 80 mln zł z zewnętrznych funduszy.

Dodaj komentarz