Dobry czas na kupno mieszkania

– To zabrzmi dziwnie, ale to dobry okres na wzięcie kredytu i zakup mieszkania – podkreślają specjaliści. Warto jednak dodać, że otrzymanie kredytu będzie obecnie trudniejsze, niż kilka miesięcy temu. Podwyżki stóp procentowych odbiły się echem na rynku nieruchomości w całym kraju, a także w samym Lubinie.

 

Wcześniej wolne lokale sprzedawały się w czasie tygodnia lub dwóch, obecnie są oferty, które czekają na chętnych ponad pół roku. Rynek mieszkaniowy wcześniej należał do sprzedających, to oni dyktowali ceny. Od kilku miesięcy ten trend się odwraca.

Marże kredytowe były na poziomie 2%, a obecnie są niższe nawet o pół punktu procentowego. Agenci nieruchomości w Lubinie obserwują spadek zainteresowania kupnem mieszkań. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy procentowe aż 10 razy z rzędu. Podrożały raty kredytów, a wielu ludziom zmniejszyły się limity kredytowe.

Poza spadkiem sprzedaży zauważalny jest spadek cen mieszkań w Lubinie. W ubiegłym roku trzypokojowe mieszkanie do remontu na lubińskim osiedlu Ustronie można było sprzedać za 270 tys. zł. Obecnie cena nawet o 10% niższa nie gwarantuje, że znajdzie się kupiec. Rośnie liczba mieszkań na rynku wtórnym. Część z nich została wystawiona na sprzedaż, bo ich właściciele po podwyżce rat nie są w stanie ich spłacać.

Trudno przewidzieć, co czeka rynek nieruchomości w najbliższych miesiącach. Deweloperzy z powodu wzrostu cen w wielu przypadkach wstrzymują budowę nowych mieszkań. Rząd dał kredytobiorcom ulgę i wprowadził wakacje kredytowe, ale to rozwiązanie zdaniem specjalistów może się odbić negatywnie na całej gospodarce.

 

więcej w materiale wideo:

Dodaj komentarz