Opublikowany: nie, Maj 26th, 2019

Przez dwa dni szukali złota (FOTO, WIDEO)

Około 150 zawodników i zawodniczek z kilku krajów świata uczestniczyło 26. Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Płukaniu Złota. Rywalizacja w tej oryginalnej dyscyplinie tradycyjnie przez dwa dni toczyła się nad złotoryjskim zalewem przy okazji corocznego święta miasta. W tym roku większość miejsc na podium zajęli Polacy, a szczególnie złotoryjanie.

Polska, Czechy, Słowacja, Holandia, Szwajcaria, Austria, a nawet Brazylia – obywatele tych krajów uczestniczyli w tegorocznym czempionacie w płukaniu złota. W tym roku najstarsze miasto w Polsce swoją obecnością zaszczycił także Sanjay Singh, pochodzący z Republiki Południowej Afryki prezydent Światowej Federacji Płukaczy Złota, który sam również startował w zawodach.

Na czym dokładnie polega ta nietypowa rywalizacja? Na początek każdy z uczestników otrzymuje ważące do 20 kg wiadro wypełnione piaskiem, w którym znajduje się od kilku do kilkunastu drobinek złota.

 – Sprawa jest prosta. Trzeba w jak najkrótszym czasie wypłukać jak najwięcej złota, a za każdą zgubioną drobinkę dolicza się dodatkowe trzy minuty do czasu, w którym zawodnik zakończył płukanie – tłumaczy Łukasz Skrzyński z Polskiego Bractwa Kopaczy Złota. Płukanie odbywa się za pomocą specjalnej miski, której średnica nie może przekroczyć 50 cm. Niewątpliwą trudnością jest to, że płukacze nie wiedzą dokładnie ile drobinek znajduje się w ich wiadrach.  – Sama czynność jest łatwa, ale wymaga pewnej wprawy – dodaje Łukasz Skrzyński. Po zakończeniu konkurencji każdy uczestnik może zatrzymać wypłukane przez siebie złoto. Najlepszym udaje się zakończyć konkurencję, schodząc poniżej jednej minuty.

Dla większości złotoryjan płukanie złota nie jest żadną nowością. Wiedza o tym to swoisty obowiązek każdego obywatela złotego grodu. Nawet najmłodsi mają za sobą pierwsze doświadczenia związane z poszukiwaniem tego cennego kruszcu. W Kaczawie można jeszcze znaleźć niewielkie samorodki złota. Największy jednak pochodzi z przepływającej przez okolicę Skory i ważył 4,6 grama.

W tym roku sztuka ta najlepiej wychodziła gospodarzom. Zwycięzcą najbardziej prestiżowej kategorii, czyli profesjonalistów, był Tadeusz Wasilewicz z Wilkowa, który zdobył tytuł mistrza świata podczas mistrzostw z 2000 roku w Złotoryi. Dodajmy, że za trzy lata, choć to informacja jeszcze oficjalnie nie potwierdzona, w Złotoryi ponownie zostaną zorganizowane mistrzostwa świata.

W dekoracji najlepszych zawodników brał udział burmistrz Robert Pawłowski, prezydent Światowej Federacji Kopaczy Złota Sanjay Singh oraz wielki mistrz Polskiego Bractwa Kopaczy Złota Zbigniew Soja.

Organizatorem zawodów jest Polskie Bractwo Kopaczy Złota, w których szeregach najwięcej jest złotoryjan. Wśród honorowych członków stowarzyszenia są też m.in. takie znane osobistości jak Renata Mauer, Tomasz Nałęcz, Tadeusz Mazowiecki, Jan Miodek, Ewa Wachowicz czy Robert Makłowicz.

Poniżej wyniki wszystkich kategorii:

 • profesjonalistki: Kinga Wyrazik, Anna Świerk, Andrea Pau (Niemcy);
 • profesjonaliści: Tadeusz Wasilewicz, Radek Chlad, Feri Kuffer;
 • dzieci: Dawid Wojtko, Igor Dorst, Anezka Chladova (Czechy);
 • juniorzy: Amelia Palach, Julia Misiura, Amelia Hanysz;
 • weterani: Robert Polzer (Austria), Karl Postl (Austria), Maria Wasilewicz;
 • amator: Mateusz Kuruc, Amelia Palacz, Maksymilian Pawłowski;
 • drużyny 2-osobowe: Zlate Kopy (Słowacja), Soj Pich (Polska), Dzono (Polska);
 • drużyny 3-osobowe: Prauses (Niemcy), Zabka (Polska), Robin Frank Uwe (Niemcy);
 • drużyny 5-osobowe: Zlate Kopy (Słowacja), PBKZ, Trąbi i gra zespół Kombi;
 • miska tradycyjna: Przemysław Michalski, Lubos Janovec (Czechy), Lubos jr Dobrota (Słowacja);
 • płukanie w ciemno: Dzono, Zabka, Austria-2;
 • spragniony płukarz: Dariusz Michalski, Peter Aspan, Bartek Pich.

Foto:

Materiał TV Regionalna: 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..