Gdzie do dentysty, gdy boli ząb?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że część gabinetów stomatologicznych ograniczyła działalność lub została zamknięta. Gdzie udać się więc, gdy boli ząb? Powstała ogólnopolska mapa placówek stomatologicznych, do których mogą się zgłaszać pacjenci w pilnych potrzebach.

Fot. Pixabay

Stomatologia jest jedną z branż, której obecna sytuacja dała się we znaki. Sporo gabinetów zostało zamkniętych. Są jednak placówki, którym udało się stworzyć bezpieczne warunki pracy, umożliwiające leczenie pilnych przypadków zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia lub Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. By ułatwić znalezienie pracujących gabinetów, dentysta Olga Sowińska oraz technik dentystyczny Rafał Szymelfejnik stworzyli mapę z listą takich miejsc. Projekt postanowiło wesprzeć, a także pomóc rozbudować, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

– To była spontaniczna decyzja. W pierwszej fazie stworzyliśmy mapę dla kolegów po fachu, którzy zmuszeni do ograniczenia swojej działalności leczniczej w obawie o zdrowie pacjentów i własne, szukali miejsc, do których mogliby skierować swoich pacjentów. Dane zbieraliśmy na jednej z grup dyskusyjnych w social mediach. Szybko okazało się jednak, że wiedzy o czynnych gabinetach stomatologicznych poszukują również pacjenci, a tematem interesują się media – informują autorzy projektu oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.

Mapa wciąż jest aktualizowana. Właściciele gabinetów mogą sami bezpłatnie zgłaszać chęć umieszczenia na niej swoich pracujących placówek.

Na mapie znajdują się gabinety realizujące kontrakt NFZ oraz prywatne. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zastrzega jednak, że nie jest to mapa placówek rekomendowanych i zaznacza, że nie bierze odpowiedzialności za to czy placówka przyjmie pacjenta, jakość usług czy ceny.

Mapę można znaleźć na stronie https://pts.net.pl/gabinety/

Tego jakie gabinety stomatologiczne na Dolnym Śląsku przyjmują pacjentów, można dowiedzieć się także ze strony NFZ. Lista dostępna jest TUTAJ.

Dodaj komentarz

*

code