Czy legnicki adwokat okradał klientów?

10 zarzutów usłyszał mecenas Zbigniew Ś., którego zatrzymali wspólnie funkcjonariusze z Legnicy i Wałbrzycha. Jak ustalili prokuratorzy, mężczyzna w ciągu dwóch lat przywłaszczył ponad 1,1 mln zł, które należały do jego klientów, ubiegających się o odszkodowania. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Legnicy.

Funkcjonariusze zatrzymali Zbigniewa Ś. we wtorek, 5 grudnia, i przewieźli go do Prokuratury Okręgowej w Legnicy. Mężczyzna usłyszał w sumie 10 zarzutów przywłaszczania powierzonych mu przez klientów pieniędzy uzyskanych w wyniku postępowań sądowych. Jego kancelaria zajmowała się sprawami o odszkodowania za śmierć bliskich czy z tytułu obrażeń ciała odniesionych w wypadku. Wszystkie przestępstwa miał popełnić w latach 2014-2016.

– W toku postępowania ustalono, że podejrzany adwokat wykorzystywał zaufanie klientów upoważniających go do reprezentowania ich w postępowaniach odszkodowawczych. Pełnomocnictwa te obejmowały także zgodę na przelewanie odszkodowań uzyskanych w toku procesów na rachunek bankowy prowadzonej przez niego kancelarii adwokackiej oraz odbierania wszelkiej korespondencji w sprawach odszkodowawczych, także decyzji o przyznaniu odszkodowań – relacjonuje Lidia Tkaczyszyn, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Jak tłumaczy prokurator, Zbigniew Ś. zatajał przed klientami fakt przyznania odszkodowań i tego, że pieniądze trafiały na konto jego kancelarii. Wywalczone przed sądem odszkodowania wykorzystywał do zaspokojenia własnych potrzeb, przekazując reprezentowanym przez siebie osobom nieprawdziwe informacje, by ostatecznie unikać z nimi kontaktu. Zdążył w tym czasie przywłaszczyć pokaźną kwotą, bo 1.144.678,21 złotych. Podczas przesłuchania nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

– W dniu 5 grudnia 2017 r. prokurator skierował wniosek o tymczasowe aresztowanie Zbigniewa Ś. Przesłankami do skierowania wniosku była obawa ukrywania się przed organami ścigania oraz surowość zagrożenia karą pozbawienia wolności za zarzucane mu przestępstwa – informuje prokurator Tkaczyszyn.

Następnego dnia, 6 grudnia, Sąd Rejonowy w Legnicy aresztował mecenasa Zbigniewa Ś. na trzy miesiące. – Z tym zastrzeżeniem, że środek ten ulegnie zmianie na środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. złotych oraz środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu w chwili złożenia kwoty poręczenia majątkowego do dnia 10 grudnia 2017 roku – wyjaśnia rzecznik legnickiej prokuratury.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..