Czego nie wiemy o plastikach?

Bez przedmiotów z tworzyw sztucznych, tzw. plastików, trudno się obyć. Używamy ich na co dzień, w końcu trafiają do kubła na śmieci. Dla przypomnienia, tego w kolorze żółtym.

– Później z tych wyrzuconych rzeczy powstają nowe produkty – informuje Mirosława Bożyńska, doradca ds. promocji w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego. – Odpady z tworzyw sztucznych to nie śmieci, tylko cenny surowiec, z którego naprawdę produkuje się inne przedmioty.

Jakie? Tego można się dowiedzieć z najnowszej ulotki wydanej przez ZGZM -„Nie wyrzucaj śmieci tak jak leci”. Poza tym, można tam znaleźć wiele ciekawostek, a także ostrzeżeń.

– Choćby na temat tego, które z popularnych plastików są bezpieczne, a które groźne dla naszego zdrowia i dlaczego absolutnie nie można palić ich w domowych piecach – dodaje Mirosława Bożyńska.

Kilka ciekawostek. Stroje reprezentacji Polski w piłce nożnej na Euro 2012 zostały uszyte z tworzywa z butelek PET. Na koszulkę zużyto ich osiem, a na spodenki – pięć. Litrowy karton po mleku ma taką wartość energetyczną, że można byłoby nią zasilać 40-watową żarówkę przez półtorej godziny, a z 450 pudełek po proszku do prania można wyprodukować parkową ławkę.

Kupując przedmiot z tworzywa sztucznego trzeba sprawdzić metkę – opis producenta zawierający informację o tym, z czego jest on wykonany. Najczęściej są to symbole, mało zrozumiałe bez „ściągi”, a taka właśnie jest na ulotce. Warto to sprawdzić, gdyż niektóre plastiki mogą być groźne dla zdrowia.

Fot. UR

Dodaj komentarz