Cyklon oszczędził Legnicę

Silny wiatr i ulewne deszcze, które pojawiły się nad Legnicą w miniony weekend nie spowodowały większych zniszczeń. – Można powiedzieć, że żywioł oszczędził nasze miasto, a jego najpoważniejszym skutkiem była awaria prądu na Starych Piekarach – informuje Sławomir Masojć, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej legnickiego magistratu.

Cyklon Grzegorz dał się we znaki legniczanom, ale – jak się okazuje – jego skutki były mniejsze niż choćby w przypadku niedawnego orkanu Ksawery, o czym świadczy liczba interwencji straży pożarnej w mieście. Urzędnicy doliczyli się już strat. Wniosek jest prosty – mogło być znacznie gorzej.

Z najpoważniejszymi problemami musieli sobie radzić mieszkańcy Starych Piekar, gdzie doszło do awarii energetycznej. Przez kilka godzin byli oni bez prądu, a informację w tej sprawie otrzymali poprzez system alarmowy SISMS.

Z kolei przy ul. Wrocławskiej trzeba było usunąć powalone drzewo, a na ul. Neptuna wiatr oderwał blachę z jednego z budynków. – Podobnie na Młynarskiej i Gwiezdnej. Na Piastowskiej wiatr zerwał papę z dachu, przy Pomorskiej uszkodzone zostały bannery reklamowe. Przy ul. Partyzantów złamał się konar drzewa, zaś przy Żwirki i Wigury porywy wiatru uszkodziły dachówki. Przewracały się też znaki drogowe – wylicza Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta miasta.

Sławomir Masojć

Fakt, że żywioł oszczędził miasto wcale nie oznacza spokojnych dni dla miejskich służb. W wydziale zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej już dziś zalecają legniczanom, jak zachować się w przypadku kolejnych silnych wiatrów, które mogą nadejść.

– Niestety patrząc na nasz klimat musimy być gotowi, że coraz częściej będziemy mieć do czynienia z takimi zjawiskami pogodowymi – przewiduje Sławomir Masojć, szef wydziału w legnickim magistracie. – Prosimy zatem mieszkańców, by uważnie śledzili informacje pogodowe i komunikaty wysyłane przez miasto. W przypadku silnych wiatrów pamiętajmy, by nie wychodzić z domu, nie stawać pod drzewami ani nie parkować pod nimi samochodów. Ważne też, byśmy zabezpieczyli przedmioty, które wiatr może porwać i np. uderzyć nimi w mienie innych – apeluje.

Przypomnijmy, że aby otrzymywać bieżące ostrzeżenia meteorologiczne przesyłane przez miast, należy zarejestrować się w systemie SMS. Szczegóły na stronie miasta – www.legnica.eu.

Dodaj komentarz

*

code