Co trzeci lubiński senior z zaburzeniami pamięci!

U 30 procent przebadanych lubinian zaobserwowano zaburzenia pamięci. Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na choroby otępienne. Co gorsza, nie wie też rodzina. Brak świadomości to wciąż poważny problem, mimo że według szacunków na chorobę Alzheimera choruje już pół miliona Polaków. W Lubinie od lutego sprawdzana jest pamięć mieszkańców. Do tej pory przebadano 110 osób, ale akcja wciąż trwa.

– Od lutego, czyli od momentu kiedy rozpoczęliśmy badania, zgłosiło się ponad 130 osób, ale przyszło 110 – wylicza Patrycja Konopka, psycholog prowadząca badania. – W większości były to kobiety po 60. roku życia. Na badania przychodzą zazwyczaj rodziny: małżeństwa, często dzieci przyprowadzają swoich rodziców, czy to mamę czy ojca. Zgłaszają się też sami seniorzy – dodaje.

Większość osób przychodzi profilaktycznie, żeby sprawdzić, czy z ich pamięcią jest wszystko w porządku, bo czasem zapominają imion lub miejsca, gdzie coś zostawili. Są i tacy, którzy chcą się zbadać, bo w rodzinie ktoś chorował na Alzheimera lub Parkinsona.

– U 30 procent zaobserwowaliśmy zaburzenia pamięci, ale także związane z koncentracją uwagi i postrzeganiem. Ogólnie łagodne zaburzenia poznawcze wykryliśmy u 9 procent osób, które się do nas zgłosiły. Prawdopodobnie są to już otępienia w stopniu lekkim, średnim oraz głębokim – wylicza Konopka, przyznając, że zdarzyły się również dwa ciężkie przypadki otępienia głębokiego, rodzina zaś nie zdawała sobie sprawy, co to za problem, zwalając wszystko na karb wieku chorego czy słaby słuch.

Od lewej: Małgorzata Kuźmitowicz i Patrycja Konopka

– Ostatnio konsultowałam i przyjmowałam pacjenta, który się do nas zgłosił z otępieniem w stopniu głębokim. Co mnie zaskoczyło, to że rodzina w ogóle nie widziała, co to jest otępienie, co z tym problemem zrobić, jakie są objawy, że można je leczyć, udać się gdzieś po pomoc – dodaje Małgorzata Kuźmitowicz, ordynator oddziału dziennego psychogeriatrycznego Cuprum-Med w Lubinie, gdzie przeprowadzane są badania pamięci. – To też pokazuje, jak ważna jest akcja informacyjna. Mówienie o tym problemie, o tym w jaki sposób można diagnozować otępienie, co dalej robić, gdzie rodzina może uzyskać wsparcie – tłumaczy.

Jak podkreślają psychologowie kliniczni, wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia może przedłużyć samodzielność chorego nawet o dwa lata.

– W tego typu zaburzeniach bardzo ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie. Leczenie, które mamy na rynku, jest leczeniem wspomagającym i im szybciej wykryjemy zaburzenia funkcji poznawczych, tym lepiej dla pacjenta. Mamy szansę przedłużyć komfort życia i jego samodzielność. Warto też podkreślić, że leki mają większą skuteczność w fazach początkowych zaburzeń otępiennych – dodaje Kuźmitowicz, przyznając, że w późniejszych fazach można jedynie poprawić komfort życia, zaś na funkcje poznawcze nie da się już wpłynąć. – Ważna jest profilaktyka i warto, żeby ludzie wiedzieli, że sami też mają wpływ na to, jak za jakiś czas będzie wyglądać ich pamięć. Ważny jest styl życia, sport, aktywność i ćwiczenia umysłowe – wylicza. – Mózg, tak jak serce, potrzebuje ćwiczeń. Mózg trzeba ćwiczyć, bo starzeje się razem z nami – stwierdza.

Akcja badania pamięci przywędrowała do Lubina z Wrocławia, gdzie prowadziła ją Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska. Projekt ruszył w lutym tego roku. Badania są całkowicie bezpłatne i odbywają się w Cuprum-Med przy ulicy Skłodowskiej-Curie 70, gdzie od ponad roku działa dzienny oddział psychogeriatryczny. Żeby wziąć w nich udział, wystarczy się umówić telefonicznie na konsultacje, nie jest potrzebne żadne skierowanie. Rejestracja prowadzona jest pod numerem telefonu: 76 842 09 88 od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 13.

Na badanie trzeba ze sobą zabrać informacje o stanie zdrowia i posiadaną już dokumentację medyczną, a także okulary, bo podczas testów trzeba coś narysować lub przeczytać.

Jeśli podczas badań stwierdzony zostanie jakiś problem, pacjent zostanie skierowany do lekarza neurologa lub psychiatry, którzy pokierują dalszą diagnostyką, a później na leczenie.

Projekt jest adresowany do osób powyżej 60. roku życia – bo to ich przede wszystkim dotyczy ten problem – które zauważyły u siebie trudności z zapamiętywaniem informacji czy problemy z orientacją. W akcji mogą wziąć mieszkańcy całego Zagłębia Miedziowego.

Dodaj komentarz