Centralne obchody Barbórki 2019 w Polkowicach

Centralne obchody tegorocznej Barbórki odbędą się w piątek, 6 grudnia, w Polkowicach, ale uroczystości rozpoczną się już pod koniec listopada.

– Obchody barbórkowe będą w tym roku wyjątkowe i będą trwały przez tydzień – zapowiada Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic. – Będą to wydarzenia o charakterze kulturalnym, wspomnieniowym, bo pamiętamy też o tych górnikach, którzy odeszli na wieczną szychtę. 4 grudnia będą wspólne obchody Barbórki. Chcemy podkreślić te wartości, które nas łączą. Kończymy sekwencją zdarzeń sportowych. To tradycyjny Turniej Barbórkowy w Podnoszeniu Ciężarów.

Główne obchody Barbórki rozpoczną się w piątek, 29 listopada. O godz. 18 w kościele Matki Bożej Królowej Polski odprawiona zostanie msza św. ku czci poległych górników, w której wezmą udział Chór Cantabile i Górniczy Chór Męski ZG „Lubin”. W poniedziałek, 2 grudnia, o godz. 19 w Kinie – spektakl pt. „Orkiestra” w wykonaniu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Dzień później, 3 grudnia, – także w Kinie – Gala II Powiatowego Konkursu Piosenki Górniczej, a o godz. 19 w Galeriia „Rynek 26” – wernisaż wystawy Krzysztofa Kułacza-Karpińskiego „Industrial Art”.

W środę, 4 grudnia, o godz. 15 na rondzie przy skrzyżowaniu ul. Legnickiej i Dąbrowskiego odsłonięta zostanie makieta wieży szybowej ZG „Rudna”, o godz. 15.30 złożone zostaną kwiaty przed pomnikiem „Górnikom polskiej miedzi” w Rynku, a o godz. 16 w kościele pw. św. Barbary
odprawiona zostanie uroczysta msza barbórkowa.

Centralne obchody barbórkowe odbędą się w piątek, 6 grudnia. O godz. 16 rozpocznie się Pochód Lisa Majora, który przejdzie ulicami miasta do Rynku, gdzie odbędzie się ceremonia Skoku Przez Skórę. Będą także mikołajkowe atrakcje dla dzieci, pokaz laserowy oraz koncert zimowy.

W sobotę, 7 grudnia, w godz. od 12 do 17 w Ośrodku Kultury przy ul. Skalników trwać będzie Giełda kolekcjonerska kufli i minerałów. O godz. 17 w hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 4 rozpocznie się 41. Turniej Barbórkowy w Podnoszeniu Ciężarów. 14 grudnia odbędzie się IV Bieg im. ks. Jerzego Gniatczyka.

Będą też imprezy towarzyszące: 12 grudnia-13 stycznia plenerowa wystawa zdjęć z grudnia 1981 roku w Rynku, konkursy: plastyczny dla dzieci „Górnik w kopalni miedzi” i literacki dla dzieci i młodzieży „Opowiem Ci o górniku”, a 27 listopada Międzyszkolne Dyktando Biegane dla uczniów klas VI-VIII w SP nr 1.

Fot. UR archiwum 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..