Opublikowany: czw, Lis 14th, 2019

CBŚP rozbiło grupę przestępczą w Lubinie

W Lubinie akcja Centralnego Biura Śledczego Policji – funkcjonariusze zlikwidowali agencję towarzyską. Zatrzymano sześć osób, w tym szefa grupy przestępczej. Przestępcy wykorzystywali kobiety w trudnej sytuacji życiowej. Nakłaniali je do prostytucji i zabierali im większość zarobionych pieniędzy.

Na trop zorganizowanej grupy przestępczej czerpiącej korzyści z cudzego nierządu wpadli funkcjonariusze CBŚP z Wrocławia, pracujący pod nadzorem Prokuratury Krajowej. W trakcie akcji w Lubinie zlikwidowano agencję towarzyską.

– Sposób działania grupy polegał na prowadzeniu agencji towarzyskiej, mającej na celu czerpanie korzyści finansowych z prostytucji innych. Według śledczych, kierujący grupą prawdopodobnie nakłaniał i werbował kobiety do „pracy”, a także omawiał z nimi warunki „zatrudnienia” i kwestie finansowe. Wybierane były kobiety w trudnej sytuacji finansowej i osobistej, a nawet uzależnione od używek. Werbowano zarówno Polki, ale także cudzoziemki, głównie zza wschodniej granicy Polski – informuje komisarz Iwona Jurkiewicz, rzecznika prasowa CBŚP.

Kobiety dostawały tylko część zarobionych pieniędzy, a większość miała być przeznaczona na rzekomą ochronę i transport. Czasem traciły nawet 3/4 zarobionych pieniędzy. Usługi były oferowane także na stronach internetowych i wówczas kobiety były dowożone do klientów.

Grupa miała charakter zhierarchizowany, każda z osób zatrzymanych miała w niej określoną rolę i zadania.

– Kierujący grupą jest podejrzany o zorganizowanie i zarządzanie agencją. Funkcja reszty podejrzanych sprowadzała się do roli ochroniarza, nadzorującego, kierowcy czy przyjmującego zlecenia. W ramach grupy przestępczej stworzono nawet nieformalny grafik, według którego sprawowano nadzór nad „biznesem” w zastępstwie za lidera grupy – dodaje rzeczniczka CBŚP.

Według śledczych, szef grupy uczynił sobie stałe źródło dochodu z nielegalnej działalności. Podobno grupa działała na terenie województwa dolnośląskiego od kilku lat.

CBŚP zatrzymało sześć osób, które usłyszały zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz czerpania korzyści z cudzego nierządu. Jedna osoba jest podejrzana o kierowanie tą grupą. Pięć z nich zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..