Były salezjanin skazany za molestowanie 13-latki

Na pół roku bezwzględnego więzienia i dwa lata ograniczenia wolności został skazany były ksiądz Marek C., który molestował trzynastoletnią dziewczynkę. Sąd Rejonowy w Lubinie zastosował wobec byłego salezjanina też inne środki karne. Wyrok nie jest prawomocny. 

Skazany służył w jednej z parafii koło Lubina. Kilka lat temu został przeniesiony pod Częstochowę, gdzie do 2018 był proboszczem. W okresie od 2016 roku do połowy października 2017 roku trzykrotnie dopuścił się innych czynności seksualnych wobec małoletniej dziewczynki. Do przestępstw dochodziło zarówno w starej i nowej parafii oraz podczas wspólnych wyjazdów do Czech i Chorwacji.

– Sąd uznał go za winnego. Oprócz kary pozbawienia wolności na 6 miesięcy i ograniczenia wolności na 2 lata, oskarżony został zobowiązany do wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin w stosunku miesięcznym – informuje Jarosław Halikowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Legnicy.

Dodatkowo sąd zakazał byłemu duchownemu kontaktu z pokrzywdzoną i zbliżania się do niej na odległość nie mniejszą niż sto metrów na okres 3 lat. – Został orzeczony również środek karny w postaci dożywotniego zakazu wykonywania wszelkich działań związanych z wychowywaniem i edukacją religijną małoletnich oraz opieki nad nimi – dodaje rzecznik.

Skazany musi również pokryć koszty sądowe. Marek C. nie jest już księdzem.

Dodaj komentarz

*

code