Burzą, by wybudować nowy ośrodek

Rozpoczęła się przebudowa kompleksu edukacyjnego przy ulicy Komisji Edukacji Narodowej w Lubinie. Powstanie tu nowoczesny ośrodek dla osób z niepełnosprawnością. W tym miejscu podopieczni będą mogli się uczyć, uczestniczyć w warsztatach, a nawet mieszkać. Właśnie rozpoczęła się jego przebudowa.

W miejscu dawnego Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących powstanie ośrodek dla osób z niepełnosprawnością. Kompleks przez wiele lat stał pusty. Starosta lubiński postanowił go więc wykorzystać. Trwa jego przebudowa.

Rozpoczęliśmy tak naprawdę od usunięcia kolizji – zaplanowana inwestycja wymaga wyburzenia budynku, w którym kiedyś znajdował się basen i sala gimnastyczna, a ponieważ pod nimi znajduje się tam węzeł ciepłowniczy i stacja transformatorowa, zasilające okoliczne budynki, na początek musimy przenieść te elementy dostarczające ciepło i prąd – informuje Tomasz Rosik, dyrektor departamentu infrastruktury, transportu i rozwoju Starostwa Powiatowego w Lubinie.

Wyburzony zostanie budynek, w którym kiedyś był basen i sala gimnastyczna. W jego miejscu powstanie nowa część, która będzie pełniła funkcję socjalno-pobytową. W budynku będą się odbywały warsztaty nauki zawodu i warsztaty rehabilitacyjne. Natomiast budynek, w którym znajdowała się szkoła zostanie kompleksowo wyremontowany.

Przeniesiemy tam podopiecznych z Ośrodka Szkolno-Rehabilitacyjnego w Szklarach Górnych oraz podopiecznych Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych przy ulicy Składowej w Lubinie – dodaje dyrektor Rosik.

Inwestycja jest wspierana przez powiat polkowicki. Znaczna część podopiecznych z ośrodka w Szklarach Górnych i Zespołu Szkół przy Składowej w Lubinie jest bowiem mieszkańcami tamtego powiatu.

Zarząd powiatu podpisał umowę z powiatem polkowickim, dotyczącą współfinansowanie tej inwestycji, proporcjonalnie do liczby uczniów z ich terenu, co daje około 30 procent ich udziału własnego – podsumowuje Rosik.

Całkowity koszt inwestycji to 20 milionów złotych. Oznacza to, że powiat polkowicki dołoży do inwestycji trzy miliony złotych. Również trzy miliony zapłaci za inwestycje powiat lubińskich, natomiast pozostała część będzie pokryta z funduszy europejskich. Nowo powstały kompleks edukacyjny ma zostać oddany do użytku w 2022 roku.

Dodaj komentarz