Budżet obywatelski w Chojnowie: znamy wyniki

 

Fot. Lubin.pl
Fot. Lubin.pl

Prawie 1,3 tys. mieszkańców gminy Chojnów oddało głos w ramach drugiej edycji Gminnego Chojnowskiego Budżetu Obywatelskiego. To mniej niż przed rokiem, ale wójt Andrzej Pyrz ma pomysł, jak poprawić wynik przyszłorocznego głosowania.

W niedzielę, 5 lutego, mieszkańcy chojnowskiej gminy decydowali o tym, jakie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Swój głos oddało ponad 1,2 tys. osób, a zatem mniej niż przed rokiem, na inaugurację projektu.

– Spadek zainteresowania mnie nie niepokoi. Sądzę, że to skutek uzgodnień między różnymi grupami działającymi na terenach sołectw. One doszły do porozumienia w sprawie konkretnych projektów – przekonuje Andrzej Pyrz, wójt gminy Chojnów. – Będziemy pracować nad tym, by zgłaszane przez mieszkańców projekty były różnorodne i zachęcały do wyjścia z domów, oddania głosu. To nasz cel na przyszłoroczną edycję projektu.

Najlepszy wynik odnotowano w Jerzmanowicach, gdzie do urny przyszło ponad 23 proc. mieszkańców. W nagrodę to właśnie Jerzmanowice będą mogły zgłosić dodatkowe zadanie w przyszłorocznym GChBO. Wyróżnione zostały również Okmiany (18,07 proc.), gdzie zaproponowano dwa projekty. Za największe zaangażowanie mieszkańcy otrzymają dodatkowy fundusz w wys. 50 proc. wartości jednego zadania już za rok.

– Takie rozwiązanie zmobilizuje mieszkańców, którzy nie mogli zrealizować wszystkich zgłoszonych projektów – tłumaczy wójt Pyrz.

chojnów_budżet_obywatelskiNa jakie zadania postawili mieszkańcy? W Białej gmina wyremontuje sportową szatnię, w Biskupinie zamontuje altany, a w Budziwojowie – wybuduje plac zabaw przy miejscowej SP oraz sfinansuje wycieczkę krajoznawczą. W Czernikowicach ma powstać nowy plac zabaw, w Dobroszowie pieniądze zostaną przeznaczone na zakończenie budowy wiaty oraz jej wyposażenie, a w Dzwonowie – stworzenie placu rekreacyjnego.

Goliszów postawił na remont kładek na rzece Skora, Gołaczów na montaż lampy solarnej i ułożenie kostki pod altaną rekreacyjną, Gołocin na sfinansowanie półkolonii letnich dla dzieci i młodzieży, a Groble – na wyposażenie placu zabaw w nowe urządzenia. W Jaroszówce pojawi się lampa solarna, w Jerzmanowicach pieniądze trafią na doposażenie siłowni zewnętrznej i uzupełnienie oświetlenia, w Kolonii Kołłątaja przy drodze pojawi się oznakowanie oraz odbędzie się impreza pn. Bajkowy Dzień Dziecka.

Mieszkańcy Konradówki niebawem doczekają się nowej siłowni zewnętrznej, w Krzywej będzie podobnie, pojawią się tam również nowe lampy. W Michowie fundusze zostaną przeznaczone na doposażenie siłowni zewnętrznej, w Niedźwiedzicach na budowę altany rekreacyjnej przy boisku, a w Okmianach – na montaż oświetlenia i modernizację budynku szkoły. Osetnica doczeka się nowych piłkochwytów przy boisku, Pawlikowice – nowej kostki brukowej przy świetlicy. Rokitki przeznaczą pieniądze na doposażenie i utrzymanie terenów rekreacyjno-sportowych, Stary Łom wyda je na budowę bieżni, Strupice zakupią lampy uliczne i opłacą koszt ułożenia kostki brukowej. W Witkowie pojawi się klimatyzator i nowe drzwi wejściowe do punktu bibliotecznego, w Witkówku – lampa solarna przy drodze gminnej nr 579, a w Zamienicach wypięknieje teren rekreacyjny przy tamtejszej altanie.

Dodaj komentarz