Za brak prawa jazdy mandatu nie dostaniesz

„Panie kierowco, będzie 50 złotych mandatu” – wygląda na to, że już w przyszłym roku nie usłyszymy takiej regułki z ust funkcjonariusza drogówki. To za sprawą nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, w myśl której nie będziemy już musieli mieć przy sobie dokumentów podczas kontroli pojazdu. Wszystkie informacje dotyczące prawa jazdy, policja sprawdzi w swoim smartfonie.

Przypomnijmy, że obecnie każdy kierowca ma obowiązek posiadania przy sobie prawa jazdy. Jego brak podczas kontroli wiąże się z mandatem w wysokości 50 zł, przy czym mówimy tu tylko o przypadkach, gdy zapomnimy zabrać dokument z domu. Jeśli nie mamy go w ogóle możemy za to zapłacić 500 zł mandatu lub grzywnę do 5 tys. zł.

Warto przy tej okazji też dodać, że od października 2018 r. prawo zezwala na prowadzenie zarejestrowanego w Polsce samochodu bez posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu poświadczającego zawarcie polisy OC.

Już wkrótce podobnie ma być też prawem jazdy. Jeśli proponowane przez Ministerstwo Cyfryzacji przepisy wejdą w życie, wówczas mobilny terminal sprawdzi, czy posiadamy uprawnienia do kierowania pojazdami i jakich kategorii.

W nowelizacji zapisane są także inne udogodnienia dla kierowców, w tym m.in.: brak obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych w przypadku zakupu używanego pojazdu, zlikwidowana ma być karta pojazdu, znikną nalepki kontrolne z przednich szyb.

Kolejną zmianą jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu. W chwili, gdy nasz pojazd stoi zaparkowany w garażu, użytkowany jest tylko ,,w sezonie” to będziemy mogli czasowo go wyrejestrować bez obawy o brak kary za obowiązkowe OC.

Zmiany mają wejść w życie w pierwszej połowie przyszłego roku.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..