Od dziś do Bolkowa pojedziemy S3 (FOTO)

Dziś oddany  do użytku został kolejny odcinek drogi ekspresowej S3 Legnica-Bolków. Oficjalnie otworzył go minister infrastruktury Adamczyk w towarzystwie m.in. wykonawców, projektantów i lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

W ramach projektu wybudowano „16,1-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju 2×2 m, pasy ruchu klasy S w obie strony, pas awaryjny 2×2,5 m oraz 4-metrowy pas dzielący, z dwoma węzłami drogowymi oraz m.in. siedem obiektów w ciągu drogi S3 oraz sześć wiaduktów nad trasą” – czytamy w komunikacie Mota-Engil Central Europe, jednego z wykonawców.

– To ogromna zasługa sprawdzonej doświadczonej kadry kierowników oraz inżynierów naszej firmy oraz sprawdzonych, profesjonalnych podwykonawców robót. W trakcie realizacji inwestycji współpracowaliśmy z okolicznymi gminami: Jawor, Bolków, Paszowice, Dobromierz oraz Powiatowymi Zarządami Dróg w Jaworze i Świdnicy. Wszystkim zaangażowanym w realizację tego odcinka S3 z całego serca dziękuję – mówi Wiesław Biernat, dyrektor kontraktu w Mota-Engil.

Podczas oficjalnego otwarcia odcinka o korzyściach z tej inwestycji mówił minister infrastruktury. – Udała się ta droga, która potrzebna jest Polsce, regionowi i wszystkim tym, którzy bezpiecznie chcą planować swoje podróże i je pokonywać, przewożąc towary i produkty – mówił minister, dziękując wszystkim zaangażowanym w projekt S3.

Ministra zapytaliśmy także o feralny odcinek trasy łączący Lubin z Polkowicami. – Już niebawem również i ten odcinek będzie oddany do użytkowania. Cóż, nie zawsze wykonawcy i inwestorzy mają wpływ na to, co dzieje się w obszarze budowy. Szkody górnicze pokazały, jaka jest siła przyrody i skutki ruchu górotworu. W związku z tym musieliśmy zastosować nowe technologie – odpowiedział Andrzej Adamczyk. W tej kwestii optymistyczne prognozy ma dla mieszkańców dyrektor GDDKiA we Wrocławiu, Lidia Markowska: – Według wszelkich zapewnień wykonawców ta przejezdność ma być do końca bieżącego roku – zapewniła pani dyrektor i dodała, że odcinek ten będzie oddawany do ruchu fragmentami.

Jakie znaczenie ma S3 dla mieszkańców Jawora? – Chyba ostatni raz jechałem nad morze, kierując się na Bolesławiec, potem drogą wojewódzką do Nowej Soli, żeby ominąć Zagłębie Miedziowe. Mam nadzieję, że będzie szybko, sprawnie i bezpiecznie – powiedział nam pan Kazimierz z Jawora, który przyglądał się dzisiejszemu otwarciu.

Odcinek drogi ekspresowej S3 z Jawora do Bolkowa jest jednym z ostatnich etapów budowy S3 na Dolnym Śląsku. Zadaniem tej drogi jest stworzenie bezpiecznego korytarza dla ruchu dalekobieżnego, odciążenie dróg krajowych i lokalnych, jak również przyspieszenie oraz usprawnienie ruchu tranzytowego. Droga ta poprawi również komfort i bezpieczeństwo życia mieszkańców lokalnych miejscowości i wsi, odsuwając od nich główne natężenie ruchu drogowego.

Galeria zdjęć:

Fot. Daniel Śmiłowski