Bezpłatnie zbadają pamięć mieszkańców Zagłębia Miedziowego

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Szacuje się, że na Alzheimera choruje w Polsce około 500 tysięcy osób. Często nie mają nawet postawionej diagnozy. A jak mówią psychologowie kliniczni, wczesne wykrycie i rozpoczęcie leczenia, może przedłużyć samodzielność chorego nawet o dwa lata. Teraz swoją pamięć będą mogli sprawdzić mieszkańcy Zagłębia Miedziowego. W Lubinie odbędą się bezpłatne przesiewowe badania pamięci.

– Im wcześniej zaczniemy pracować z pacjentami, którzy mają zaburzenia poznawcze, tym lepiej – mówi Daniel Wójcik, psycholog kliniczny z Dolnośląskiej Fundacji Alzheimerowskiej. – Często rodziny przyprowadzają do nas osoby, które są już na zaawansowanym etapie otępienia. Choroba ma podstępny początek. A my chcemy uczulać już na pierwsze objawy – dodaje.

Od roku Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska bada pamięć mieszkańców Wrocławia. Teraz taka akcja przeprowadzona zostanie również w Lubinie.

– Projekt jest adresowany do osób powyżej 60. roku życia, bo to ich przede wszystkim dotyczy ten problem. Chodzi o mieszkańców Lubina, a właściwie całego Zagłębia Miedziowego – wyjaśnia Daniel Wójcik. – Na bezpłatne badania zapraszamy osoby, które zauważyły u siebie trudności z zapamiętywaniem informacji czy problemy z orientacją. Zachęcamy też bliskich, aby obserwowali swoich seniorów w rodzinie i przyprowadzali na takie bezpłatne badania pamięci. Można też przyjść profilaktycznie – dodaje.

We Wrocławiu ten projekt cieszył się sporym powodzeniem, dlatego został przedłużony.

– W sposób ciągły od roku badamy sto osób – przyznaje Wójcik. – Przychodzą różne osoby: te które same są zaniepokojone o swoją pamięć, rodziny, ale i sąsiedzi, a także ci, którzy mieli w rodzinie kogoś chorego na Alzheimera i wiedzą, z czym ta choroba się wiąże. Naszym zadaniem jest przeprowadzanie wstępnej przesiewowej diagnostyki i pokierowanie pacjenta na dalszą ścieżkę diagnostyczną – mówi.

Małgorzata Kuźmitowicz oraz Daniel Wójcik
Małgorzata Kuźmitowicz oraz Daniel Wójcik

Badania ruszą w Lubinie od przyszłego tygodnia. Są całkowicie bezpłatne i będą prowadzone w Cuprum-Med przy ulicy Skłodowskiej-Curie 70, gdzie od roku działa dzienny oddział psychogeriatryczny. Żeby wziąć w nich udział, wystarczy się umówić telefonicznie na konsultacje, nie jest potrzebne żadne skierowanie. Rejestracja prowadzona jest pod numerem telefonu: 76 842 09 88 od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 13.

– Jedyne o co prosimy, to przygotowanie informacji o swoim stanie zdrowia i ewentualnie dokumentacji medycznej oraz okularów, ponieważ niektóre testy wymagają, żeby coś narysować lub przeczytać. Badania przeprowadzają psychologowie przy udziale lekarza psychiatry. Najpierw jest wywiad diagnostyczny, potem testy pamięci – wyjaśnia Wójcik.

Jeśli podczas badań stwierdzony zostanie jakiś problem, pacjent zostanie skierowany do lekarza neurologa lub psychiatry, którzy pokierują dalszą diagnostyką, a później na leczenie.

– Dane epidemiologiczne wskazują, że około 10 procent osób po 65. roku życia cierpi na otępienie – wylicza Małgorzata Kuźmitowicz, ordynator oddziału dziennego psychogeriatrycznego Cuprum-Med w Lubinie. – Zaś w grupie wiekowej 80-85 lat nawet w granicach 20-50 procent. Szacuje się, że w Polsce na różne rodzaje otępienia choruje nawet 500 tysięcy osób, jest to więc ogromny problem, zarówno w naszym kraju, jak i w skali światowej – dodaje.

Choć Alzheimer dotyczy przede wszystkim osób starszych, to zdarza się, że chorują i młodsi. Najmłodszy potwierdzony w Polsce przypadek Alzheimera to 24-latek.

Dodaj komentarz