Bezpłatne testy anty-HCV także w Polkowicach  

Piętnaście minut – tyle wystarczy, aby wykryć wirusa HCV w naszym organizmie. Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Polega na nakłuciu opuszki palca i pobraniu na test kasetowy 1-2 kropli krwi. Do końca roku mieszkańcy powiatu polkowickiego mogą wykonać taki test w punkcie w Polkowicach.

Ten podstępny wirus wywołuje przede wszystkim WZW C. Przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, a jeżeli już się pojawią to są bardzo nieswoiste – przemęczenie, bóle stawów, osłabienie. W tym czasie stopniowo niszczy wątrobę, prowadząc do jej włóknienia, a w najcięższych przypadkach do raka wątrobowokomórkowego, konieczności przeszczepu lub śmierci.

Aby sprawdzić, czy jest się w grupie ryzyka zakażenia HCV, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy byłeś/aś hospitalizowany/a minimum trzy razy w życiu? Czy przechodziłeś/aś transfuzje krwi przed 1992 r.? Czy korzystałeś/aś lub korzystasz z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty? Czy chodzisz do stomatologa? Czy kiedykolwiek przyjmowałeś/aś dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie? Czy kiedykolwiek miałeś/aś kontakty seksualne bez zabezpieczeń? Czy wyniki twoich badań wątrobowych (ALAT, AspAT, ALP) są powyżej normy?

Aby wykonać test wystarczy przyjść do jednego z punktów ALAB laboratoria w godzinach jego funkcjonowania. Testy dostępne są do końca roku lub do wyczerpania zapasów. W Polkowicach taki punkt znajduje się przy ul. Chełmońskiego 5a.

Źródło: Powiat Polkowicki

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..