Bezpłatna cytologia w polkowickiej przychodni

Mieszkanki gminy Polkowice mogą bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne. To jeden z elementów ochrony przed chorobami nowotworowymi u kobiet.

Od wielu lat gmina Polkowice finansuje badania cytologiczne i zachęca mieszkanki do ich wykonywania.

– Pobranie próbki do cytologii trwa kilka minut, ale ważne jest to, aby na badanie zgłaszały się panie po dwóch dniach od zakończenia miesiączki i najpóźniej na cztery dni przed rozpoczęciem kolejnej – przypomina Barbara Bandyk, położna w poradni K w PCUZ. – Również na cztery dni przed cytologią nie powinno się stosować żadnych leków dopochwowych – dodaje.

Negatywny wynik badania jest informacją o stanie zapalnym spowodowanym infekcją lub nadżerką. Czasem jest to też pierwszy sygnał o początkach choroby nowotworowej, dlatego natychmiast trzeba zgłosić się do lekarza ginekologa.

– Wykonanie cytologii po raz pierwszy jest wskazane w momencie rozpoczęcia współżycia seksualnego – dodaje położna. – Nawet jeśli kobieta nie jest aktywna płciowo i nie ma dodatkowych wskazań medycznych, na przykład, przypadki choroby w rodzinie, to nadal powinna wykonywać badania profilaktyczne. Także w czasie przekwitania i po menopauzie, ponieważ wtedy organizm narażony jest na największe zmiany patologiczne. Wzrasta ryzyko zachorowań na nowotwory.

Aby zarejestrować się na bezpłatne badania cytologiczne należy skontaktować się z poradnią K w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. Telefon bezpośredni: 76 746 08 37.

Fot. PCUZ

Dodaj komentarz