Jak bezpiecznie się opalać? Niby proste, a jednak…

O tym, że promienie słoneczne korzystnie wpływają na nasze samopoczucie, nikogo przekonywać nie trzeba. Ale jak to robić, aby te słoneczne kąpiele były bezpieczne dla naszego zdrowia? Każdy z nas niby to wie, warto jednak przypomnieć sobie kilka zasad.

Wystarczy, jak radzi lek. Elżbieta Sadowa-Skąpska, dermatolog w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by nie dopuścić do poparzenia słonecznego. Powoduje ono, że skóra szybciej się starzeje, ale też doprowadza do uszkodzenia jej komórek DNA i zwiększa ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych.

– Przyjmowanie dużych dawek promieniowania ultrafioletowego prowadzi w pierwszej kolejności do suchości skóry – dodaje lek. Elżbieta Sadowa-Skąpska. – Następnie, szczególnie na twarzy, pojawiają się zmarszczki i głębokie bruzdy. Promienie UV trwale uszkadzają kolagen, przez co skóra staje się mniej sprężysta. Zaczynamy mieć również problem z przebarwieniami skórnymi czy poszerzonymi naczynkami.

Aby opalać się bezpiecznie, warto określić swój fototyp skóry, który zależy od ilości zawartej w niej melaniny. Melanina to pigment skórny, który chroni nas przed promieniowaniem słonecznym. Osoby o bardzo jasnej karnacji, z niebiesko-piwnymi oczami i jasnymi włosami mają tego barwnika najmniej, przez co nie powinny opalać się na plaży i w solarium (fototyp I). Bardziej odporne na poparzenia słoneczne są osoby o oliwkowej cerze, a najbardziej ciemnoskórzy mieszkańcy krajów afrykańskich. W Polsce powszechnym fototypami skórnymi są fototypy I i II, które dotyczą osób z jasną karnacją oraz włosami w kolorze rudym, blond lub jasny brąz.

– Polacy o fototypie I lub II, którzy wybierają się na wakacje i planują korzystanie z kąpieli słonecznych, powinni bezwzględnie używać kremów z filtrami UVA i UVB – wymienia dermatolog. – Dotyczy to również osób o oliwkowej cerze, które są bardziej odporne na promienie słońca i nie ulegają poparzeniom słonecznym. Zalecam również regularne badanie znamion u lekarza dermatologa. Musimy pamiętać, że nadmierna, nierozsądna ekspozycja na słońce jest bardzo niebezpieczna i nierzadko prowadzi do rozwoju stanów przednowotworowych, a także złośliwych nowotworów skóry.

Co ważne, na kilka dni przed plażowaniem i w jego trakcie, należy zrezygnować z kosmetyków zawierających retinol, witaminę C i kwasy owocowe, by uniknąć przebarwień skórnych i podrażnień. Warto też zrezygnować z balsamów i kremów o intensywnych zapachach, które zawierają olejki eteryczne i w połączniu ze słońcem mogą powodować reakcje alergiczne.

Przed wyjściem na słońce lepiej też unikać jedzenia selera i pietruszki oraz picia herbat na bazie dziurawca czy melisy, które zwiększają wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Koniecznie zaś trzeba pamiętać nawodnieniu organizmu.

Z konsultacji i porad dermatologicznych m.in. w zakresie bezpiecznego opalania i profilaktyki nowotworów skóry można skorzystać w PCUZ. Rejestracja pod nr tel. 76 746 08 31.

Źródło: PCUZ/Fot. Pixabay

Dodaj komentarz