Opublikowany: nie, Lis 18th, 2018

Będą wspominać Defil

Mało który zakład pracy wzbudza takie emocje, jak nieistniejąca już Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych. Lubinianie dobrze pamiętają czasy jej świetności. Największy sentyment noszą jednak w sercach pracownicy fabryki, którzy przez lata zdążyli się ze sobą mocno zżyć. Nową tradycją stały się spotkania lutników i byłych pracowników Defilu organizowane przez Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe. Kolejna okazja, by powspominać i posłuchać wspaniałych historii będzie już w najbliższy czwartek, 22 listopada.

Dolnośląska Fabryka Instrumentów Lutniczych w Lubinie, czyli Defil to niezwykle istotny element historii naszego miasta. W latach powojennych, aż do powstania kopalni, największy pracodawca.

Społeczność, jaka wytworzyła się wokół fabryki, jest wciąż zżyta. Od 2014 roku spotkania byłych pracowników Defilu organizowane są z inicjatywy Wzgórza Zamkowego. Wcześniej przygotowywali je sami lutnicy, zawsze przy okazji dnia swej patronki św. Cecylii, czyli w okolicach 22 listopada.

I w tym roku odbędzie się takie spotkanie. Zaplanowano je na najbliższy czwartek, 22 listopada. Najpierw, o godzinie 18, odbędzie się msza w auli Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie (sam kościół jest remontowany, stąd ta zmiana). Potem, o godzinie 19, byli pracownicy spotkają się w Galerii Zamkowej.

Na spotkanie może przyjść każdy. Mile widziani są zarówno ci, których interesuje historia fabryki i chcieliby posłuchać wspomnień jej byłych pracowników, jak i osoby związane z muzyką. Spotkanie ma charakter nieformalny. Co roku uczestniczy w nim około stu osób.

W ramach spotkania wystąpi kapela Defil, złożona z byłych pracowników, którzy grali też na spotkaniach w poprzednich latach.

źródło: Lubin.pl

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..