Beczka śledzi i 100 bochnów chleba (FOTO)

Już po raz 17. Stowarzyszenie Kobiety Europy częstowało dziś legniczan w sercu miasta, nawiązując do jałmużniczego obyczaju. Każdy mógł stanąć w kolejce po solonego śledzia, bochen chleba i symboliczny grosz.

Inicjatywa, którą rokrocznie powtarza Elżbieta Chucholska i jej koleżanki ze Stowarzyszenia ponownie cieszyła się sporym zainteresowaniem. Już przed godz. 13 pod katedrą przy legnickim Rynku ustawiła się kolejka chętnych. Dziś na potrzebujących legniczan czy mieszkańców, którzy pragną podtrzymać wielkopostny obyczaj czekała beczka śledzi, 100 bochenków chleba i oczywiście grosze – tym razem będące w obiegu.

Chleb, śledz i grosz to tradycja, która zrodziła się w legnickich klasztorach Benedyktynek i Kartuzów. Obie wspólnoty, wspierane przez fundację księżnej Jadwigi, właśnie w Wielki Piątek od czasów średniowiecza częstowały potrzebujących kilogramowym chlebem, śledziem i groszem, wybitym w mennicy wrocławskiej. Jak zaznaczają pasjonaci historii naszego regionu, dawniej były to srebrne grosze, które można było zamienić na dwa śledzie.

.

.

Dodaj komentarz