„Azbestowa” wieża wodociągów przechodzi do historii (WIDEO)

TVL_1772_01W legnickich wodociągach trwa rozbiórka wieży, budowanej przy użyciu azbestu. Robotom towarzyszą wyjątkowe środki ostrożności, stąd koszty całej operacji są dosyć wysokie. Na teren budowy pojechaliśmy z kamerą.

Zmiany w zewnętrznym wyglądzie legnickich wodociągów widoczne są z daleka. Wybudowana w latach 80., a – jak się okazało – bezużyteczna wieża – dopełnia właśnie żywota. Obiekt nigdy nie pełnił planowanych przez budowniczych funkcji, był za to dla legnickiej spółki zbędnym kosztem.

– Do takiej decyzji dojrzewałem dość długo, bo jest to budynek wybudowany ponad 30 lat temu w ramach inwestycji „wielka woda”, a nigdy nie został zagospodarowany i przynosił nam straty – zaznacza Zbigniew Mróz.

Wielokrotnie podejmowane próby wynajmu czy sprzedaży obiektu nie odnosiły skutku. Ze względu na użyty do ocieplenia budynku azbest, rozbiórka będzie wyjątkowo kosztowna.- Rozbiera firma Art-Bud z Jawora, która zaproponowała najlepszą ofertę – 1,5 mln zł. W przetargu wystartowało pięć przedsiębiorstw, a najwyższa oferta sięgała nawet trzech milionów złotych.

Ze względu na azbest właśnie robotom budowlanym towarzyszą szczególne środki ostrożności: wszyscy pracownicy ubrani są w specjalne kombinezony.- Ludzie muszą być zabezpieczeni, bo istnieje prawdopodobieństwo pylenia azbestu – wyjaśnia Ryszard Myszlecki, kierownik budowy.

Rozbiórka potrwa do końca czerwca. Zakończenie prac budowlanych zaplanowano na wrzesień. Parter i dwa piętra budynku zostaną zachowane i wykończone na pomieszczenia biurowe.

Dodaj komentarz