Opublikowany: pt, Mar 13th, 2020

Apel do mieszkańców Lubina

Nasze bezpieczeństwo jest teraz w naszych rękach. Jeśli będziemy stosować się do wytycznych, prawdopodobnie uda się uniknąć kolejnych zakażeń – w związku z rozprzestrzeniającym się w całym kraju koronawirusem, lubiński urząd miejski wystosował apel do lubinian.

Jak czytamy w komunikacie, największą uwagę powinniśmy teraz skupić na dzieciach i młodzieży, które mają czas wolny od szkoły. Przede wszystkim należy pamiętać, że to nie są ferie i czas na zabawę.

– Dzieci powinny przebywać w domach, najlepiej pod opieką jednego z rodziców. Z kolei młodzież prosimy, aby w ciągu najbliższych dwóch tygodni nie brała udziału w spotkaniach towarzyskich – podkreśla Marcelina Falkiewicz, rzecznik prezydenta Lubina. – Apelujemy do mieszkańców o ograniczenie kontaktów z innymi, w miarę możliwości nie wychodzenie z domu. To jedyna forma, w jakiej społeczeństwo może pomóc w walce z wirusem. W tym szczególnym czasie powinniśmy zachować spokój i przestrzegać zaleceń służb – dodaje.

Należy również zainteresować się losem osób starszych. Pomóc im w codziennych czynnościach, przynieść zakupy.

Osoby, które chcą skontaktować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu proszone są o nie przychodzenie do szpitali i przychodni, tylko skorzystanie z teleporady.

Jak rozpoznać koronawirusa? Główny Inspektorat Sanitarny ustalił trzy warunki, które mogą wskazywać na zakażenie:

  • w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem lub miałeś kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenia,

  • masz podwyższoną temperaturę,

  • masz kaszel oraz odczuwasz duszności,

W takich przypadkach należy bezzwłocznie zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej. W lubińskim sanepidzie, podobnie jak w całej Polsce, działa specjalny numer alarmowy: 601 158 632. Trzeba pamiętać, że osoby z podejrzeniem koronawirusa nie powinny zgłaszać się do przychodni ani na SOR.

Co w przypadku osób, które mają objawy sugerujące zakażenie, ale nie były w kraju, w którym występuje koronawirus i nie miały kontaktu z osobą zakażoną? To może być po prostu grypa. W takich sytuacjach należy stosować podstawowe zasady ochrony: częste mycie rąk i zakrywanie się podczas kichania lub kasłania. Należy też pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia. Trzeba też pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń oraz nawadnianiu organizmu.

W razie pytań można skontaktować się z działającą całodobowo infolinią NFZ: 800 190 590.

Dodajmy, że w ostatnich dniach do skrzynek lubinian trafiła też rządowa ulotka z informacjami, jak się ustrzec przed koronawirusem.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..