Antysmogowy apel do gmin: do roboty!

Członkowie Dolnośląskiego Alarmu Smogowego wystosowali pismo do prezydentów, burmistrzów i wójtów dolnośląskich gmin, w którym apelują m.in. o informowanie mieszkańców o zapisach uchwały antysmogowej i przeszkolenie urzędników. – Same uchwały nie wystarczą, by poprawić jakość powietrza – przekonują.

Przyjęte przez sejmik pod koniec listopada ub.r. uchwały antysmogowe mają w istotnym stopniu wpłynąć na czystość powietrza na Dolnym Śląsku. Przypomnijmy, że zgodnie z ich zapisami, od 1 lipca br. nie będzie wolno palić w piecach węglem brunatnym, odpadami węglowymi i mokrym drewnem. Pozostałe restrykcje dotyczą ograniczeń w stosowaniu urządzeń o określonej klasie i zaczną obowiązywać dopiero za kilka lat. Posiadacze pieców emitujących najwięcej zanieczyszczeń, tzw. instalacji pozaklasowych, będą musieli je wymienić najpóźniej do 1 stycznia 2024 r. W praktyce oznacza to likwidację pieców kaflowych i przestarzałych kotłów zasypowych. O 4 lata więcej na unowocześnienie domowych źródeł ciepła mają właściciele pieców klasy 3. oraz 4. (do 1 stycznia 2028 r.).

Nowe regulacje prawne cieszą specjalistów, ekologów i aktywistów. Wszyscy są jednak zgodni, że przyjęcie uchwał jest dopiero początkiem realnej walki z zanieczyszczeniem powietrza. Drugim krokiem w każdej z dolnośląskich gmin powinno być stworzenie planu działania. A to nie będzie możliwe bez sporządzenia inwentaryzacji źródeł niskiej emisji.

– Musimy ustalić, ile pieców trzeba usunąć, gdzie się znajdują oraz w jakiej sytuacji finansowej są ich właściciele, by przygotować odpowiednie programy wsparcia, szczególnie dla uboższych mieszkańców i to zarówno w zakresie wsparcia przy wymianie pieca, jak i termomodernizacji budynków, w których mieszkają – tłumaczył w grudniu bu.r. Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji Ekorozwoju. – Uważam że gminy powinny na to poświęcić pierwszą połowę przyszłego roku. Bez tego kroku nie pójdziemy dalej – zaznaczył.

Dziś Smolnicki, wspólnie z kolegami z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, kieruje do włodarzy gmin oficjalny apel.

„Same uchwały antysmogowe nie wystarczą aby poprawić jakość powietrza – potrzebne są działania, w tym również informacja o wprowadzanych rozwiązaniach prawnych. Przeprowadzona przez Dolnośląski Alarm Smogowy analiza wskazuje, że dolnośląskie gminy praktycznie nie informują mieszkańców o uchwałach antysmogowych. Brakuje również regionalnych działań informacyjnych. W przeciwieństwie do województw małopolskiego i śląskiego nie przygotowano do tej pory publikacji, czy też serwisu internetowego przedstawiającego uchwały antysmogowe, ich znaczenie oraz wprowadzane ograniczenia prawne dotyczące pieców oraz paliw.” – czytamy w piśmie.

DAS apeluje do gmin, by zaczęły informować mieszkańców o zmianach. I podkreśla: Brak informacji o wprowadzanych rozwiązaniach prawnych mających na celu poprawę jakości powietrza skutkować może nie wprowadzeniem prawa w życie.

„Dlatego apelujemy do gmin o podjęcie szerokich działań informacyjnych. Dobrą okazją do poinformowania właścicieli mieszkań i domów o uchwale antysmogowej jest rozsyłana na początku roku przez wszystkie gminy decyzja o wymiarze podatku od nieruchomości. Proponujemy aby do rozsyłanej korespondencji dołączyć informację o wprowadzanych zakazach i ograniczeniach wynikających z uchwał antysmogowych. Celowe jest również przeszkolenie urzędników oraz strażników gminnych w tym zakresie.” – sugerują członkowie Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Pierwsze reakcje ekologów i przedstawicieli gmin z regionu, tuż po przyjęciu uchwał antysmogowych, można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz