Opublikowany: wt, Sie 20th, 2019

“Amerykański żołnierz” naciągnął seniorkę

Fot. TV Regionalna.pl

“Na wnuczka”, “na agenta CBŚ”, “na policjanta” – oszuści prześcigają się w wymyślaniu nowych sposobów łatwego zarobku. Tym razem o krok dalej posunął się jeden z internautów, który, podając się za amerykańskiego żołnierza wyłudził 36 tys. zł.

Tę historię długo będzie wspominać mieszkanka powiatu legnickiego, która poznała w internecie mężczyznę, podającego się za amerykańskiego zołnierza. “Żołnierz” miał pełnić misję w Syrii, skąd właśnie kontaktował się z seniorką.

– Przez około miesiąc pisali do siebie różne wiadomości, maile. „Amerykański żołnierz” pisał po polsku, przesłał kobiecie swoje zdjęcia, opowiadał o swojej rodzinie, o przyszłości, o tym że chce przeprowadzić się wkrótce do Polski. Interesował się też życiem osobistym kobiety. Mężczyzna zbudził duże zaufanie u seniorki – relacjonuje Jagoda Ekiert, rzecznik prasowy KMP w Legnicy.

Pewnego dnia oszust poinformował kobietę, że wysyła do niej paczkę z Syrii. Wewnątrz miały się znajdować jego rzeczy osobiste, dokumenty i pieniądze. Aby zdobyć jej zaufanie, przesłał też zdjęcie paczki, którą przygotował i dodał, że być może będzie musiała zapłacić niewielkie opłaty lokalne. Kobieta zgodziła się przechowywać pakunek do czasu przyjazdu mężczyzny do Polski.

Jagoda Ekiert

– Następnie kilka dni później seniorka otrzymała maila od firmy kurierskiej, że paczka została zatrzymana w Turcji i musi zapłacić 5889 euro tj. około 26 tys. złotych, aby paczka została dostarczona. Rzekomy „amerykański żołnierz” błagał kobietę o pomoc. Kobieta zgodziła się i w dwóch ratach przelała kwotę około 26 tys złotych – wyjaśnia mł. asp. Ekiert.

Na tym jednak nie koniec! Do kobiety dotarł bowiem kolejny mail. Tym razem miała dopłacić jeszcze 12 tys. euro. Seniorka przelała kolejne 10 tys. zł, a oszust nadal namawiał ją, by przesłała firmie kurierskiej pozostałą część pieniędzy. Na szczęście ta nie straciła już kolejnych oszczędności. Dlaczego?

– Kobieta nie wytrzymała presji i o całym zdarzeniu opowiedziała swojemu mężowi, który uświadomił ją, że najprawdopodobniej padła ofiarą oszusta – kończy rzecznik legnickiej komendy.

Legniccy stróże prawa przypominają, że wszystkie próby wyłudzenia należy zgłaszać na policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Jeśli więc mamy choć małe wątpliwości co do intencji naszego rozmówcy, nie bagatelizujmy sprawy i skontaktujmy się z miejscową komendą policji.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..