Aktywny Dolny Śląsk – kto zrealizuje zwycięskie projekty?

Niemal 45 tysięcy Dolnoślązaków oddało swój głos wybierając najciekawsze ich zdaniem inicjatywy, które powstaną dzięki budżetowi obywatelskiemu Aktywny Dolny Śląsk. Ostatecznie mieszkańcy regionu wskazali 62 najciekawsze projekty.

– W tym roku zagłosowało rekordowe 45 tys. osób. To o 7 tys. więcej niż w poprzedniej edycji programu. Rekordowy był też budżet, który wyniósł 1,3 mln zł i o 300.000 zł przekroczył ten z ubiegłego roku. Cieszę się, że nasza inicjatywa rośnie w siłę i zyskuje na popularności wśród mieszkańców Dolnego Śląska – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Po sukcesie poprzednich trzech edycji w tym roku program został rozszerzony i obejmuje nie tylko finansowanie projektów sportowych, turystycznych i kulturalnych, ale również wspiera działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, a także działania na rzecz seniorów i rozwój rzemiosła.

– Cieszę się, że w każdym z subregionów zrealizowana zostanie porównywalna liczba projektów. To ważne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju naszego regionu. Dostrzegając zaangażowanie Dolnoślązaków w przyszłym roku planujemy wspierać inicjatywę budżetu obywatelskiego na porównywalnym poziomie finansowym co teraz – dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Propozycje projektów zgłaszali mieszkańcy Dolnego Śląska oraz lokalne organizacje i stowarzyszenia. Mogły to być np. imprezy turystyczne, kulturalne, zawody sportowe, zloty, rajdy, konferencje, imprezy promujące lokalne produkty i atrakcje turystyczne. Pojawiły się także pomysły stworzenia przewodników, folderów czy informatorów. Kolejnym etapem było głosowanie nad zgłoszonymi projektami. Mogli w nim uczestniczyć mieszkańcy Dolnego Śląska, którzy w dniu głosowania mieli ukończone 16 lat.

W subregionie legnickim z budżetu Aktywnego Dolnego Śląska zrealizowanych zostanie 8 projektów. Wśród wybranych zadań znalazły się m.in. rejsy turystyczno-edukacyjne dla młodzieży szkolnej organizowane przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej, spartakiada osób niepełnosprawnych w Głogowie oraz cykl szkoleń z użyciem defibrylatora AED, zainicjowany przez Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów byłych Pracowników KGHM Polska Miedź SA. W ramach programu sfinansowany zostanie również jeden projekt wpierający społeczeństwo obywatelskie – będzie to konferencja poświęcona dziesięcioleciu referendum przeprowadzonego w 6 dolnośląskich gminach na temat budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Przedsięwzięcie zostało zgłoszone przez Fundację ROZWÓJ TAK – ODKRYWKI NIE.

W sumie w tej edycji programu złożono 179 wniosków, a do głosowania dopuszczono ich aż 162. Ostatecznie na podstawie otwartego konkursu ofert, w poszczególnych subregionach zrealizowane zostaną 62 inicjatywy.

źródło: UMWD

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..