Aktywny Dolny Śląsk rozstrzygnięty! Znamy zwycięzców

Znamy zwycięzców czwartej edycji budżetu obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk”. Wybrane w internetowym głosowaniu inicjatywy otrzymają łącznie milion złotych finansowego wsparcia. W naszym regionie najwyżej ocenione zostały pomysły z powiatu polkowickiego.

Zakończyło się internetowe głosowanie na najciekawszą sportowo-turystyczną oraz kulturalną inicjatywę na Dolnym Śląsku. Na realizację projektów Urząd Marszałkowski przeznaczył w tym roku łącznie 1,35 mln zł. Pula ta została równo podzielona między pięć subregionów (na każdy subregion po 270 tys. zł). W całym województwie do plebiscytu zakwalifikowano 159 wniosków, z czego 37 to pomysły mieszkańców z naszego regionu. Ale ostateczne zwycięstwo przypadło w udziale 14 z nich.

Podobnie jak przed rokiem w okręgu legnickim dominowały projekty z powiatu polkowickiego. Dużą popularnością w naszym regionie cieszył się pomysł „PARKujemy. Plenerowe Kino Rodzinne” (1252 głosów). Jest to ogólnodostępna inicjatywa dla ogółu mieszkańców gminy Radwanice oraz powiatu polkowickiego w ramach, której zostaną zorganizowane dwie plenerowe projekcje kinowe (bajka dla dzieci i komedia dla nieco starszej widowni). Na projekt składać się będą: kinowe emisje dla lokalnej społeczności wiejskiej bez względu na płeć i wiek oraz sprawność ruchową, zajęcia po postacią animacji dla dzieci oraz zajęcia starszych uczestników( ratownictwo, alko-gogle), bezpłatny catering dla uczestników. Planuje się realizację dwóch projekcji kinowych, udział około 400 mieszkańców. W ramach pikniku będą stoiska z darmowym cateringiem (popcorn, napoje, słodycze). Projekt zostanie dofinansowany maksymalną kwotą 20 tys. zł.

Wśród inicjatyw o charakterze sportowym sukces odniosły m.in. zawody kolarskie MTB Junior na Wzgórzach Dalkowskich (554 głosy). Projekt ten zakłada realizację zawodów kolarstwa górskiego juniorów (dzieci w wieku od 8 do 14 lat) na terenie zagłębia miedziowego w powiecie polkowickim. Kategorie wiekowe i grupy startowe będą kategoryzowane co dwa lata. Zawody odbędą się na terenie toru kolarstwa MTB Jakubów w Gminie Radwanice na dwóch pętlach Cross Junior 2 km i 4 km. Każdy z zawodników otrzyma numer startowy, a na mecie medal za ukończone zwody. Realizacja projektu ma na celu promocję aktywnego trybu życia pośród dzieci i młodzieży, rozwijać w nich pasję sportu i rywalizacji w duchu Fair Play oraz zwalczać patologie uzależnień wynikających z nadmierności korzystania z Internetu i nowoczesnych środków teleinformatycznych. Dofinansowanie: 20 tys. zł.

Poniżej przedstawiamy wszystkie zwycięskie projekty w regionie legnickim:

Inicjatywy turystyczno-sportowe:

 1. Bieg nieświętych Mikołajów (647 głosów). Dofinansowanie: 20 tys. zł.
 2. Wbrew sile grawitacji (55666 głosów). Dofinansowanie: 11 750 zł.
 3. Zawody kolarskie MTB Junior na Wzgórzach Dalkowskich (554 głosy). Dofinansowanie: 20 tys. zł.
 4. Bieg po szczęśliwą podkowę. Mistrzostwa Zagłębia Miedziowego (492 głosy). Dofinansowanie: 20 tys. zł.

Inicjatywy kulturalne:

 1. PARKujemy. Plenerowe kino rodzinne (1252 głosy). Dofinansowanie: 20 tys. zł.
 2. Kino pod chmurką. Festyn integracji społecznej (1236 głosów). Dofinansowanie: 20 tys. zł.
 3. Opowieść wigilijna (448 głosów). Dofinansowanie: 20 tys. zł.
 4. Festiwal dobrych życzeń i warsztaty rzemiosła ludowego w oparciu o tradycje świąt Bożego Narodzenia (216 głosów). Dofinansowanie: 20 tys. zł.

Inicjatywy turystyczne:

 1. Międzynarodowy rok rzeki Odry. Rejsy turystyczno-edukacyjne dla młodzieży szkolnej (876 głosów). Dofinansowanie: 20 tys. zł.
 2. Podróże międzypokoleniowe – Polkowice (98 głosów). Dofinansowanie: 20 tys. zł.

Inicjatywy na rzecz wspierania społeczeństwa obywatelskiego:

 1. Głosuję-decyduję. 10-lecie referendum lokalnego w sześciu gminach subregionu legnickiego (344 głosy). Dofinansowanie: 20 tys. zł.

Inicjatywy na rzecz seniorów:

 1. Bezcenne minuty – poruszające serce (727 głosów). Dofinansowanie: 14 300 zł.

Inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami:

 1. Spartakiada osób niepełnosprawnych (855 głosów). Dofinansowanie: 20 tys. zł.

Inicjatywy na rzecz wsparcia rzemiosła:

 1. Rękodzieło tradycyjne, pokolenia razem (3116 głosów). Dofinansowanie: 10 tys. zł.

Szczegółowy opis wszystkich projektów dostępny jest na stronie organizatora konkursu.

 

Dodaj komentarz