Afrykański pomór świń coraz bliżej. Czy mamy się czego obawiać?

48 przypadków w województwie lubuskim, trzy w wielkopolskim i dwa na Dolnym Śląsku – to potwierdzone przez Głównego Lekarza Weterynarii dane dotyczące przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w zachodniej Polsce. Są to liczby z okresu od 14 listopada do 15 grudnia tego roku. Strefy ochronne zostały wyznaczone m. in. w powiatach głogowskim i polkowickim. Czy mieszkańcy naszego regionu mogą się czuć zagrożeni?

ASF zbiera coraz większe żniwo nie tylko w Polsce, ale też za granicą. W ostatnim czasie kilka martwych dzików, zarażonych tym wirusem, znaleziono w Zielonej Górze. W związku z tym na terenie powiatu zielonogórskiego obowiązuje całkowity zakaz wstępu do lasów.

W woj. dolnośląskim zwiększone zostały obszary ochronne (tzw. strefa żółta) oraz obszary objęte ograniczeniami (tzw. strefa czerwona), do których włączono niektóre gminy w powiecie głogowskim czy polkowickim.

Hodowców i lekarzy weterynarii martwi szczególnie fakt, że wirus ASF rozprzestrzenia się bardzo szybko.

– Musimy być przygotowani na to, że i do nas dotrze. Najważniejsza jest teraz bioasekuracja, czyli to, co rolnicy powinni robić oraz polityka informacyjna – mówi dr Wiesława Bober, powiatowy lekarz weterynarii w Lubinie, gdzie na razie zagrożenia chorobą nie ma. – Pamiętajmy, że wirus ASF nie jest groźny dla zdrowia oraz życia ludzi. Najbardziej narażone na jego działanie są dziki oraz świnie domowe. Powoduje on ogromne straty gospodarcze – dodaje weterynarz.

Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa ASF są zarażone dziki, ale też człowiek, a zwłaszcza hodowcy trzody chlewnej. To głównie do nich skierowany został apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii, w którym zawarto podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Inspekcja Weterynaryjna w Lubinie rozsyła ulotki informacyjne dotyczące ASF do gmin, instytucji, a także do hodowców trzody chlewnej. Podpisujemy są też umowy z kołami łowieckimi na dodatkowy odstrzał dzików.

Afrykański pomór świń to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie dziki i świnie. Wirus długo może utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, w tym ich kościach, dlatego powinny one być jak najszybciej usuwane ze środowiska.

Szczegółowych informacji udzielają powiatowi lekarze weterynarii, a komunikaty o bieżącej sytuacji w zakresie występowania ASF na terenie kraju zamieszczane są na stronach internetowych: www.wetgiw.gov.pl oraz www.wroc.wiw.gov.pl.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..