LEGNICA. Superweekend

IMG_7722Twardy orzech do zgryzienia będą mieli miłośnicy kultury i sztuki. Od jutra w Legnicy odbywać się będzie kilka imprez równocześnie. Poniżej przedstawiamy propozycje Teatru im. Modrzejewskiej, Galerii Sztuki, Legnickiego Centrum Kultury oraz SDK Kopernik i Zespołu Szkół Muzycznych.

Teatr

Dla legnickiego teatru weekend będzie długi i nietypowy. Zacznie się w czwartek 26 listopada w Wałbrzychu, a skończy w poniedziałek 30 listopada. Cztery tytuły sztuk, sześć różnych miejsc ich prezentacji i festiwal wideo-artu. Artystyczna pięciodniówka będzie barwna i intensywna.

W piątek 27 listopada, legnicka publiczność teatralna proszona jest na godz. 18 na Scenę na Jordana (siedziba warsztatów teatralnych), gdzie odbędzie się trzecia i ostatnia odsłona dolnośląskiej akcji artystycznej Teatru Modrzejewskiej pn. „Czytajmy dramaty!”, sfinansowanej przez Narodowe Centrum Kultury w programie „Kultura – Interwencje 2015”. Legniccy aktorzy zaprezentują „Tlen” Iwana Wyrypajewa w formie dramatyzowanego czytania, które reżyseruje Agata Duda-Gracz. Czytanie dramatu powtórzone będzie na scenach partnerów przedsięwzięcia. W niedzielę 29 listopada na scenie Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu oraz w poniedziałek 30 listopada w na scenie Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

W sobotę, 28 listopada, w dniu ogólnopolskiego finału Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” i ogłoszenia wyników konkursu, podczas transmisji na żywo w TVP Kultura, legnicki teatr umożliwi oglądanie finałowej gali i wystawi własną sztukę, która uczestniczyła w konkursie. Na Scenie na Nowym Świecie pokaże polityczny thriller „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w adaptacji Roberta Urbańskiego i w reżyserii Jacka Głomba. Początek gali o godzinie 19.

W niedzielę, 29 listopada o godz. 22.55, legnicką produkcję obejrzeć będzie mogła największa polska widownia teatralna. Tego dnia Studio Teatralne Dwójki wyemituje filmową wersję spektaklu „Orkiestra” Krzysztofa Kopki i w reżyserii Jacka Głomba, ze zdjęciami Arkadiusza Tomiaka kręconymi m.in. w kopalni miedzi 600 metrów pod ziemią.

Festiwal Intermediale 2015

Ponadto od piątku do niedzieli (27-29 listopada) legnicka Scena Gadzickiego będzie miejscem koncertów, performansów audiowizualnych, pokazów wideo i warsztatów multimedialnych, czyli Festiwalu Intermediale 2015. Wydarzenie to corocznie prezentuje sztukę niezależną, kreowaną przy użyciu nowych mediów: realizacje typu live-act oraz najnowsze kierunki w muzyce elektronicznej i eksperymentalnej. W tegorocznej edycji uczestniczyć będą zespoły i artyści z Czech, Irlandii, Portugalii, Polski i Włoch. Festiwal organizuje legnickie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Artystycznych i Kulturalnych Netcetera przy współpracy Teatru Modrzejewskiej i Legnickiego Centrum Kultury.

PROGRAM

Piątek 27 listopada godz. 19, Scena Gadzickiego

Stanislav Abrahám (Czechy)

Radio Internazionale (Polska)

Alessandro Olla i Fabrizio Casti (Włochy)

Sobota 28 listopada godz. 19, Scena Gadzickiego

INIRE (Polska)

@c (Portugalia)

Tombola (Irlandia)

Niedziela 29. listopada godz. 15, Scena Gadzickiego

pokaz prac warsztatowych

Galeria Sztuki

Z kolei Galeria Sztuki zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Licencja na sztukę”, które tradycyjnie poprowadzi Roger Piaskowski. Tym razem będzie to wykład na temat: Szczegół z klasą. O ornamencie i detalu. Czwartek godz. 17, Galeria Ring (Rynek 12).

Po wykładzie odbędzie się wernisaż wystawy biżuterii Małgorzaty Kalińskiej pt. Obiekty dopełniające, który odbędzie się w Galerii Srebra Pod Przepiórczym Koszem (Rynek 38) o godz. 18.

SDK Kopernik

Również jutro (26 listopada) zaprasza do siebie SDK Kopernik na „Spotkania ze sztuką w Koperniku”, gdzie co miesiąc prowadzone są dyskusje o malarstwie i nie tylko. To otwarte warsztaty twórcze oraz dyskusje na temat zagadnień związanych z teorią i historią sztuki, odbywające się w każdy ostatni czwartek miesiąca. Spotkania prowadzą podopieczne sekcji plastycznej dla dorosłych. Jej uczestniczki – pod okiem artystki Jeleny Połujanowej – tworzą grupę artystyczną „Ale plama”, która prócz twórczości zamierza uaktywnić się także w innych płaszczyznach.

Listopadowe „Spotkanie ze sztuką” to zajęcia praktyczne, podczas których Krystyna Cibiniak przybliży techniki malowania akwarelą. Uczestnicy warsztatów wykonają własną pracę farbami wodnymi. Miejsce: ul. koziorożca 9, godz. 18.

Zespół Szkół Muzycznych

W piątek, 27 listopada, legnicki Zespół Szkół Muzycznych obchodzi jubileusz swego 70-lecia. Organizatorzy, grono nauczycielskie, uczniowie i rodzice zapraszają do udziału w uroczystościach. To wyjątkowa szkoła, do której uczęszczają uczniowie, którzy łączą edukację i rozwój talentów artystycznych. Pasjonujące lekcje gry na instrumentach, śpiewu, udział w chórach i orkiestrach przeplatają się ze żmudnymi godzinami pracy z książką w ręku. Szkoła wykształciła wielu wybitnych muzyków i wokalistów. Zalicza się do najbardziej cenionych tego typu placówek oświatowo-artystycznych w regionie. Uczniowskie występy są ozdobą wielu miejskich uroczystości.

Oto program obchodów:

– godz. 10 – msza św. w legnickiej katedrze,

– godz. 11 – koncert organowy w katedrze w wykonaniu absolwentów ZSM w Legnicy,

– godz. 12 – przejście uczestników uroczystości jubileuszowych do budynku Akademii Rycerskiej,

– godz. 13 – powitanie absolwentów w budynku Akademii Rycerskiej, spotkania klasowe absolwentów i nauczycieli w budynkach szkoły – (ul. Chojnowska i ul. Roosevelta),

– godz. 17 – uroczystości jubileuszowe i koncert w hali OSiR przy ul. Lotniczej 52,

– godz. 20 – bal absolwentów i przyjaciół ZSM w Legnicy – sala balowa, ul. Kawaleryjska 4 (możliwość rezerwacji noclegów w pobliżu sali balowej – Hotel Milenium, ul. Chojnowska 150, tel. 76 713 53 00).

MATERIAŁY ORGANIZATORÓW

Dodaj komentarz