Głogowianie 1945 – taki tytuł będzie nosiła wystawa, która 15 października otwarta zostanie w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Przedsięwzięcie organizowane wspólnie z Muzeum Śląskim w Goerlitz, przybliżyć ma jeden z najbardziej dramatycznych okresów w historii miasta.
Celem wystawy jest przybliżenie, właśnie na przykładzie Głogowa, procesu wymiany narodowej i etnicznej, jaka miała miejsce na Dolnym Śląsku, tuż po II Wojnie Światowej.
– Rok 1945 jest bardzo istotnym okresem w historii miasta i jego mieszkańców. Kończy się jakaś część jego dziejów – Głogów niemiecki, a zaczyna się natomiast Głogów polski. Dla jednej i drugiej społeczności jest to na pewno ważny temat. – mówi kustosz Renata Matysiak, współorganizatorka wystawy.
Wystawa Głogowianie 1945 jest w pewien sposób kontynuacją wcześniejszych przedsięwzięć związanych właśnie z tą tematyką.
– Zabytki, które będą prezentowane na tej wystawie, pochodzą głównie ze zbiorów naszego muzeum, prywatnych zbiorów głogowskich kolekcjonerów oraz zbiorów Muzeum Śląskiego w Goerlitz. Na pewno na uwagę zasługują bardzo ciekawe fotografie, które pokażemy na tej wystawie. Niektóre z nich będą prezentowane po raz pierwszy. Na pewno ciekawostką będzie też film ukazujący zniszczenia zaraz po oblężeniu – informuje starszy kustosz Jerzy Dymytryszyn, również jeden z organizatorów wystawy.
Ekspozycja została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich ukazuje Głogów i życie głogowian tuż przed wojną, druga prezentuje miasto podczas wojny, trzecia cześć przybliży natomiast Głogów tuż po zakończeniu oblężenia i działań wojennych.
– W ten sposób chcemy pokazać to, jak wyglądało życie zwykłego obywatela w tych okresach. Na wystawie pojawią się więc relacje zarówno byłych mieszkańców Głogowa, jak i tych współczesnych – mówi Renata Matysiak.
Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 15 października o godzinie 16.00. Wcześniej, bo o godzinie 10.30 w Centrum Konferencyjno – Wystawienniczym rozpocznie się międzynarodowa konferencja naukowa „Glogau 1945”.