Masz mikrorachunek?

Od 1 stycznia każdy obywatel i przedsiębiorca płacący główne podatki – PIT, CIT i VAT – musi posługiwać się osobistym mikrorachunkiem. Administracja Skarbowa zachęca do jego automatycznego wygenerowania przez Internet.

Mikrorachunek to indywidualny numer przypisany do nas przez numer PESEL, a do firm przez numer NIP. Zasada jego działania jest taka sama, jak indywidualnych numerów kont do płacenia składek ZUS – nasze zobowiązania wobec fiskusa będą trafiały na indywidualne konto. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zapewnia, że to ułatwi rozliczenia.

Od Nowego Roku nie trzeba będzie szukać aktualnych numerów rachunków urzędów skarbowych, a przelana kwota zostanie na pewno przypisana do naszych zobowiązań – zarówno podatków, jak i ewentualnych odsetek lub kosztów upomnienia. Urzędnicy szybciej rozliczą nasze płatności, dzięki czemu również szybciej wystawi np. zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.

KAS dementuje informacje, które od kilku dni pojawiają się w Internecie, że wygenerować numer swojego mikrorachunku można tylko do 31 grudnia tego roku. Numer można sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając z narzędzia dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w każdym urzędzie skarbowym. Generowanie numeru jest zawsze bezpłatne i nie trzeba do tego składać żadnych wniosków.

Możesz sprawdzać go wielokrotnie, zawsze wygenerujesz ten sam numer mikrorachunku, który został nadany tylko tobie i zawiera m.in. twój PESEL lub NIP. Do tej pory swój mikrorachunek sprawdziło już blisko 330 tys. podatników, a z generatora skorzystano ponad 2 mln razy.

– informuje KAS.

Aby sprawdzić swój numer mikrorachunku, wystarczy podać:

PESEL, jeśli:

  • jesteś osobą fizyczną
  • nie prowadzisz działalności gospodarczej lub
  • nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT

NIP, jeśli:

  • prowadzisz działalność gospodarczą lub
  • jesteś podatnikiem VAT  lub
  • jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne

Mikrorachunek służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat będą dokonywane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na konto osobiste.

Należy pamiętać, że mikrorachunek służy do opłacania podatków PIT, CIT i VAT. Pozostałe daniny trzeba uiszczać na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.

Wprowadzanie nowego narzędzia od razu uaktywniło internetowych oszustów. Fiskus już teraz ostrzega, żeby nie korzystaj z żadnych innych stron internetowych niż oficjalna (Podatki.gov.pl) lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia.

fot. Pixabay

Dodaj komentarz