Coraz więcej inwestorów decyduje się na wybudowanie domu systemem gospodarczym – dzięki temu można uzyskać spore oszczędności na materiałach oraz robociźnie, a także mieć kontrolę nad każdym etapem procesu budowlanego. W jakich sytuacjach warto zdecydować się na to rozwiązanie?
System gospodarczy – samodzielnie czy z ekipą?
Wznoszenie domu systemem gospodarczym jest w naszym kraju bardzo rozpowszechnione – jak wskazują statystyki, nawet połowa nieruchomości jest budowana w taki sposób. Na czym to dokładnie polega? Budowa systemem gospodarczym to proces, w czasie którego inwestor przejmuje obowiązki związane z organizacją prac – nie tylko wybiera materiały, ale także przeprowadza część robót we własnym zakresie lub korzysta z pomocy rodziny. Nie oznacza to oczywiście, że inwestor wykonuje wszystko samodzielnie – do prac wymagających pewnego doświadczenia oraz specjalistycznych umiejętności zatrudniani są profesjonalni podwykonawcy, którzy mogą zająć się np. wykonaniem fundamentów czy pracami hydraulicznymi. Budowa systemem gospodarczym zalecana jest przy projektach niewielkich nieruchomości, o prostej bryle i bez skomplikowanych rozwiązań architektonicznych. Skorzystaj z naszych inspiracji i sprawdź przykładowe domy tanie w budowie – domoweklimaty.pl.
Jak zaoszczędzić przy budowie systemem gospodarczym?
Szacuje się, że przy budowie domu systemem gospodarczym można zaoszczędzić ok. 10-20% nakładów ponoszonych w przypadku powierzenia całości prac profesjonalnej ekipie. W jaki sposób obniżyć koszty całej inwestycji? Warto rozejrzeć się za tańszymi materiałami budowlanymi oraz narzędziami – szukać hurtowni, które oferują zniżki przy zamawianiu większych ilości lub skorzystać z usług lokalnych składów budowlanych. Najlepiej porównać ze sobą ceny w różnych sklepach. Oszczędności można uzyskać również na tzw. robociźnie. Samodzielne wykonanie części prac lub powierzenie ich członkom rodziny pozwala znacząco obniżyć koszty inwestycji.
Kiedy warto samodzielnie budować dom?
Wznoszenie domów systemem gospodarczym jest szczególnie polecane osobom, które mają pewne umiejętności budowlane i nie boją się wykorzystać ich w praktyce. Inwestor decydujący się na samodzielne wznoszenie budynku powinien również dysponować dużą ilością wolnego czasu – budowa jest nie tylko pracochłonna, ale również żmudna i często się przeciąga. Dużo zależy także od poczynionych nakładów finansowych – jeśli inwestor nie posiłkuje się kredytem, a korzysta z bieżących środków, proces budowlany może się bardzo odwlec w czasie.
Budowa domu systemem gospodarczym będzie dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie dysponują dużymi środkami. Warto jednak pamiętać o tym, że nawet przy samodzielnym wykonywaniu prac budowlanych konieczna jest opieka profesjonalnego kierownika budowy, który będzie odbierał poszczególne etapy oraz trzymał pieczę na całością robót.
Marzysz o własnym domu jednorodzinnym i chcesz wybrać odpowiedni projekt? Sprawdź również inny artykuł: 5 praktycznych rad dla osób, które planują budowę domu.
Artykuł sponsorowany