Największy renesansowy dwór na Dolnym Śląsku jest w Dziewinie (FOTO)

Pałac-dwór z lat 1558-1566, największy renesansowy dwór na Dolnym Śląsku, znajduje się w Dziewinie, gmina Ścinawa.

W informacji na stronie Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Dziewinie czytamy, że dwór zbudowany został dla rodziny von Kanitz (Adelsgeschlecht). Potem był rozbudowywany i restaurowany. Niezniszczony podczas II wojny światowej, po znacjonalizowaniu użytkowany był przez miejscowy PGR. Budowla została opuszczona w latach 80. XX wieku i od tego czasu popada w ruinę.

„Po raz pierwszy osada o nazwie Devin wzmiankowana była w 1218 r. Stanowiła wówczas własność książąt piastowskich, którzy zbudować mieli tu dwór myśliwski. W 1287 r. Henryk III głogowski odsprzedał wieś lub jej część Ottonowi von Zedlitzowi. Odtąd aż do XVI w. właściciele tutejszych dóbr zmieniali się wielokrotnie. W 1508 r., w wyniku zamiany z książętami Albrechtem i Karolem z Podiebradu, Dziewin przeszedł w ręce braci Fryderyka i Zygmunta von Kanitzów. Od XVII w. dobra dziewińskie należały do rodziny von Mutschelnitz, by w 1721 r. przejść na własność rodziny von Schweinitz und Krain, w której to rękach pozostały aż do wywłaszczenia przez władze polskie w 1945 r.”

I jeszcze garść ciekawostek: „Miejscowość położona na wysokiej skarpie starorzecza Odry w odległości około 5 km na południowy wschód od Ścinawy. Najstarsze ślady pobytu człowieka na tych terenach związane są z młodszą epoką kamienną – neolitem. Świadczą o tym znaleziska dość liczne, ale pojedynczych przedmiotów z tego okresu. Ślady osadnictwa ze znacznie późniejszego okresu wpływów prowincjonalno – rzymskich (I–V wiek n.e.) zlokalizowano w wyniku badań powierzchniowych, lecz do chwili obecnej nie zostały one dostatecznie przebadane archeologicznie. Według niepotwierdzonych źródeł wzmianka o słowiańskiej osadzie rybackiej Dziewin po raz pierwszy pojawia się około roku 800 toku. Następne informacje pochodzą dopiero z XIII wieku.”

 

 

Źródło: ROEE/Fot. UR

Dodaj komentarz