Seniorzy, którzy mimo przejścia na emeryturę wciąż pracują, powinni pamiętać, że mają prawo do ponownego przeliczenia kwoty tego świadczenia. Każda kolejna składka, która trafia na ich konto, przekłada się na wyższą emeryturę. O takie przeliczenie muszą jednak wystąpić sami – Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zrobi tego sam.
Wielu emerytów jest aktywnych zawodowo. Część z nich pracuje, żeby dorobić do nie najwyższej emerytury, inni po prostu nie chcą spędzać czasu w domu. Jeśli tylko zawarli z pracodawcą umowę, od której odprowadzane są składki ubezpieczeniowe, mogą złożyć wniosek o ponowne przeliczenie przysługującej im kwoty. Z pewnością na tym nie stracą, ponieważ ZUS zawsze wypłaca świadczenie korzystniejsze dla emeryta.
– Jeśli ktoś miał przyznaną emeryturę na tzw. starych zasadach, ma możliwość doliczenia okresów przepracowanych przed przyznaniem emerytury, na przykład gdy odnaleziono dokumenty potwierdzające pracę w okresie, który nie był uwzględniony przy jej obliczeniu – mówi Iwona Kowalska, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Emeryt może także doliczyć okresy przepracowane już po przyznaniu emerytury, jeśli nadal pracuje, a od umowy są odprowadzane składki do ZUS – dodaje.
W przypadku pracujących emerytów doliczenie okresów przepracowanych po przyznaniu emerytury jest możliwe po zakończeniu kwartału kalendarzowego, a okresów sprzed przyznania emerytury i przeliczenia podstawy wymiaru, z uwzględnieniem zarobków uzyskanych zarówno przed, jak i po przyznaniu emerytury – w każdym czasie.
Osobom, które przeszły na emeryturę według nowych zasad i nadal pracują, także przysługuje prawo do ponownego obliczenia wysokości pobieranej emerytury. Takie przeliczenie przysługuje nie wcześniej niż po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu ubezpieczeń emerytalnego i rentowego.
Ponadto zmiany wprowadzone w 2015 r. w zakresie ustalania kapitału początkowego oznaczają, że część tych osób może liczyć na wyższe emerytury. Dotyczy to zwłaszcza kobiet przebywających na urlopach wychowawczych przed 1999 r., dla których okres sprawowania opieki nad dzieckiem zostanie zaliczony do wysokości kapitału początkowego po 1,3 proc. podstawy wymiaru (poprzednio liczony był po 0,7 proc.) i absolwentów studiów wyższych, którym przy przyznaniu emerytury okres studiów przyjęty do wyliczenia kapitału początkowego ponownie zostanie przeliczony i przyjęty w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych udowodnionych do dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę.
We wniosku o przeliczenie należy zaznaczyć, o jakie przeliczenie się wnioskuje i dołączyć stosowne dokumenty. Konieczne będą świadectwa pracy i zaświadczenie o kontynuowaniu zatrudnienia, a przy przeliczeniu podstawy wymiaru – wysokość zarobków określona na druku ZUS Rp-7. Przy przeliczaniu nowych emerytur wystarczy złożyć wniosek bez dodatkowych dokumentów.
źródło: ZUS