500+ do uszczelnienia

Beata Szydło Elżbieta Rafalska 500 plus
Fot. MRPiPS

Rząd podsumował dotychczasowe działanie programu „Rodzina 500+”. Jego podstawowe założenia nie zmienią się, ale pewne zasady zostaną doprecyzowane.

Ustawa, która wprowadziła sztandarowy program społeczny Prawa i Sprawiedliwości, zobowiązywała rząd do jego podsumowania po roku od wejścia w życie. Wnioski znalazły się w dokumencie pt. „Przegląd systemów wsparcia rodzin”, który zawiera ocenę i propozycje zmian w polityce rodzinnej w obszarze świadczenia wychowawczego, świadczeń rodzinnych, ściągalności alimentów, opieki nad dziećmi do lat 3 oraz Karty Dużej Rodziny.

– Będziemy kontynuowali projekty, które będą realizowały z jednej strony politykę obliczoną na rozwój, wpisującą się w Plan Odpowiedzialnego Rozwoju; z drugiej strony będziemy cały czas myśleli, żeby wspierać polskie rodziny – zapowiedziała na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu premier Beata Szydło i podkreśliła, że wspieranie rodzin to priorytet rządu, a program 500+ przynosi „oczekiwane i zakładane rezultaty”. – Po pierwsze zmniejszyło się ubóstwo wśród dzieci, program daje realne, bardzo wyraźne wsparcie finansowe dla rodzin, jest dedykowany w te miejsca, które rzeczywiście wymagają takiej pomocy i wyraźnie poprawił się status polskich rodzin – stwierdziła Szydło.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przypomniała, że program objął 55 proc. polskich dzieci i zapewniła, że pieniądze na „Rodzinę 500+” są i będą. – Mówię to do tych, którzy zawsze wyrażają zaniepokojenie finansowaniem tego programu – powiedziała minister dodając: – Rządowy program został wprowadzony w przyjaznym otoczeniu, w dobrych warunkach. Mówię to w odniesieniu do rynku pracy, bo nie bez znaczenia było to, że malało nam bezrobocie i rosły wynagrodzenia. Wtedy efekt świadczenia 500 złotych został jeszcze dodatkowo wzmocniony wynagrodzeniami..

Rafalska podkreśliła, że fundamenty programu pozostaną niezmienione – brak kryterium dochodowego przy wypłacie świadczenia na drugie i każde kolejne dziecko oraz kryteria wynoszące 800 zł (przy zdrowym dziecku) i 1200 zł (w rodzinach z dzieckiem z niepełnosprawnością) w przypadku pierwszego dziecka; nie zmieni się też wysokość świadczenia i przysługiwać będzie do ukończenia przez dziecko 18 lat.

W przeglądzie zaproponowano jednak pewne zmiany, które mają na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu oraz ułatwienia dla rodzin przy składaniu wniosków.

– Chcemy jasnych, jednoznacznych przepisów, które nie będą nastręczały samorządom trudności przy wydawaniu decyzji. Wiemy, że jest niejednolite orzecznictwo organów odwoławczych, chcemy, by przepisy były jasne, precyzyjne jednoznaczne – wyjaśniła minister.

pieniadzeDoprecyzowany ma być m.in. sposób ustalania dochodu z działalności gospodarczej, opodatkowanej w formach ryczałtowych (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). W założeniu ministerstwa rodziny ma to zapobiec przypadkom zaniżania dochodu z tego tytułu, aby spełnić kryterium dochodowe na pierwsze dziecko. Zmienią się też przepisy regulujące utratę i uzyskanie dochodu. Według MRPiPS ma to „wyeliminować nadużycia polegające na sztucznym dopasowywaniu sytuacji zawodowej do kryterium dochodowego na pierwsze dziecko”.Doprecyzowaniu mają też ulec przepisy regulujące przyznawanie świadczenia wychowawczego osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka, co ma pozwolić wyeliminować deklarowanie samotnego wychowywania jedynie po to, aby uzyskać świadczenie na pierwsze dziecko bez wliczania dochodu drugiego z rodziców dziecka. Doprecyzowane mają też zostać przepisy regulujące przyznawanie świadczenia wychowawczego na dzieci objęte opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących osobno.

Ponadto starający się o wypłatę 500 + mają mieć możliwość składania wniosków o świadczenie wychowawcze na nowy okres już od lipca, ale tylko przez Internet. Wnioski drogą tradycyjną mają być przyjmowane od 1 sierpnia.

Dodatkowo planowane jest ujednolicenie terminów składania wniosków o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy z terminami składania wniosków o świadczenie wychowawcze.

źródło: Kurier PAP

Dodaj komentarz