50 mln kary za sfałszowany towar

50 mln zł to najwyższa kara, jaką Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta nałożył na sprzedawcę. Jeśli decyzja Urzędu się uprawomocni, sankcja wymierzona produkującej płyty styropianowe firmie Yetico otworzy drzwi do kolejnych decyzji i wyroków sądowych przedsiębiorców kłamiących na temat jakości ich towarów. Przy okazji tej sprawy UOKiK informuje, jak można sprawdzić, czy kupowane przez nas materiały budowlane są dobrej jakości.

Spółka Yetico z Olsztyna to producent wyrobów budowlanych, głównie płyt styropianowych do ocieplania budynków. Przeprowadzane w latach 2014-16 kontrole wykazały, że niektóre wyroby Yetico mają gorsze właściwości niż deklarował producent – były mniej wytrzymałe na rozciąganie, mniej odporne na nacisk i gorsze właściwości termoizolacyjne.

– Sporadycznie interweniujemy na rynku materiałów budowlanych, który podlega nadzorowi wyspecjalizowanych organów. Wszczęliśmy postępowanie, bo skala wykrytych nieprawidłowości była bardzo duża, a Yetico wprowadzało na rynek kolejne partie o niewłaściwych parametrach. Takie działania uderzały w konsumentów. Nieprawdziwe informacje o istotnych parametrach płyt styropianowych mogły narazić osoby, które ocieplały swoje domy, na konkretne straty, na przykład wysokie rachunki za ogrzewanie czy koszty demontażu wadliwego produktu – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nieprawdziwe informacje o cechach płyt styropianowych umieszczane były w deklaracjach właściwości użytkowych, na opakowaniach produktów, na stronie producenta czy w materiałach reklamowych.

Za wprowadzanie konsumentów w błąd UOKiK nałożył na Yetico prawie 50 mln zł kary (49 745 460 zł). To najwyższa w historii urzędu sankcja za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów. Yetico odwołało się do sądu, jeśli jednak decyzja UOKiK zostanie utrzymana w mocy, stanie się prejudykatem, czyli wytyczną co do orzekania przez sądy w podobnych sprawach w przyszłości.

Przy okazji tej sprawy UOKiK przypomina, o czym warto pamiętać przy kupowaniu materiałów budowlanych:

  • sprawdź, czy na produkcie znajduje się oznakowanie CE lub znak budowlany. Poprzez umieszczenie oznakowania producent wskazuje, że bierze na siebie odpowiedzialność za zgodność wyrobu budowlanego z deklarowanymi właściwościami użytkowymi;
  • zapytaj w miejscu udostępniania produktu o deklarację właściwości użytkowych (producent ma obowiązek zapewnić, aby jej kopia – w formie papierowej albo przesyłana drogą elektroniczną – była dostarczana z każdym udostępnianym wyrobem). Deklaracja to oświadczenie producenta, że wyrób faktycznie posiada właściwości określone w tym dokumencie;
  • zajrzyj na stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który publikuje wyniki badań próbek wyrobów budowlanych, a także do Krajowego Wykazu Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych;
  • jeśli kupiłeś wadliwy produkt, złóż reklamację u sprzedawcy. Masz na to dwa lata od daty zakupu. Możesz żądać naprawy, wymiany, obniżenia ceny, a nawet zwrotu całej wpłaconej kwoty;
  • jeśli podejrzewasz, że wyrób budowlany nie posiada deklarowanych właściwości, zawiadom Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz