3 tys. osób przyszło zobaczyć… księdza

o. Adam Szustak

3 tys. osób w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy przysłuchiwało się w środowy wieczór ostatniemu spotkaniu rekolekcyjnemu z o. Adamem Szustakiem- dominikaninem znanym ze swojej działalności w serwisie youtube.pl, gdzie prowadzi kanał „Langusta na Palmie” publikując tam  kazania, konferencje, filmy z podróży, czy odpowiedzi na pytania internautów. Szustak w Legnicy spędził 4 dni, ale o jego przyjazd proboszcz parafii walczył 4… lata, bo grafik duchownego jest naprawdę napięty. 

Nie ulega wątpliwości, że o. Adam Szustak to dzisiaj jedna z najcharyzmatyczniejszych postaci Kościoła Katolickiego w Polsce. Świadczą o tym nie tylko pękające w szwach kościoły, podczas gdy dominikanin głosi rekolekcje, ale również ilości wyświetleń, które odnotowują publikowane przez niego filmy w serwisie youtube.pl. Materiały osiągają od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku mln odsłon, a to statystyki, o których wielu youtuberów może tylko pomarzyć. Nic więc dziwnego, że wędrowny kaznodzieja, jako rekolekcjonista jest rozchwytywany przez polskie, ale i zagraniczne parafie, czego dowodzi fakt, że proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy o przyjazd Adama Szustaka do Legnicy starał się przez kilka lat. Udało się go ściągnąć na tegoroczne rekolekcje wielkopostne.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy

-O przyjazd o.Adama Szustaka starałem się przez 4 lata. Warto było czekać patrząc chociażby na frekwencję. Ilość ludzi, która przychodziła do nas od niedzieli do środy przeszła moje najśmielsze oczekiwania- mówi ks. Roman Raczak proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy- to w końcu sławny i świetny kaznodzieja, więc przyciąga ludzi, ale przy tym jest niesamowicie skromny. Przez ostatnie 4 dni mieszkał z nami pod jednym dachem i okazał się świetnym człowiekiem. Niesamowicie też przyciąga młodzież, co było widać w naszej parafii- dodaj ksiądz.

Według kapłana środowej i ostatniej konferencji o. Adama Szustaka słuchało w kościele blisko 3 tys. osób.

-Ludzie zapełnili nie tylko nawy, ale całe prezbiterium. Niektórzy nie mogli wejść do kościoła, więc słuchali konferencji na zewnątrz. Przyjechali do nas  z całej Polski. Cudowny czas.- kończy rozmowę z nami Roman Raczak proboszcz parafii pw. Podwyższenia  Krzyża Świętego w Legnicy.

Tymczasem poproszony przez nas o komentarz Adam Szustak odmówił tłumacząc- z życzliwym uśmiechem- że nigdy nie udziela wypowiedzi mediom i to jest zasada, której konsekwentnie się trzyma. Na szczęście takimi zasadami nie kierowali się uczestnicy rekolekcji, którymi okazali się głównie młodzi ludzie.

-To, że Szustak przyciąga młodych ludzi nie może dziwić- mówi nam 25 letnia Urszula, uczestniczka spotkania- prostym językiem przekazuje duchowe prawdy zawarte w Piśmie Świętym, jest też zabawny, nie boi mówić się o własnych słabościach i grzechach. Tego często brakuje nam ze strony innych księży- kończy swoją wypowiedź.

– Ciekawe jest też to, że Szustak jest rozpoznawalny na równi z wieloma celebrytami, ale jest bardzo skromny. Jego filmy i wypowiedzi trafiają do nas.- tłumaczy nam 16-letni Mariusz.

Adam Szustak znany jest również ze swoich podróży po całym świecie, podczas których  nagrywa kazania. Z Legnicy udał się prosto do.. Detroit w USA, gdzie również wygłosi rekolekcje miejscowej Polonii. Zapowiedział także, że po Wielkanocy wyruszy w pieszą pielgrzymkę do Jerozolimy.  Do Legnicy ponownie zawita jednak niebawem, bo już jesienią zjawi się w nadkaczawskim mieście na zaproszenie funkcjonującego przy legnickiej katedrze Duszpasterstwa Akademickiego „Ikona”.

 

 

Dodaj komentarz