30 lat demokracji…

Jutro wypada 30. rocznica pierwszych w Polsce demokratycznych wyborów. To święto polskiego samorządu i demokracji. Ze względu na sytuację wiele gmin proponuje alternatywne formy świętowania. W Jaworze obchody przeniosą się do internetu.

Z powodu ograniczeń wynikających z konieczności dystansowania społecznego, nie odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Jaworze, a wystawa przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Wydział Promocji Miasta, przeniesiona zostanie do internetu. Mając na uwadze szczególnie doniosły charakter 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce, Burmistrz Miasta Jawora oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworze w środę 27 maja o godz. 12.00 złożą symboliczną wiązankę pod pomnikiem 1000-lecia państwa polskiego. W ten sposób uczczona zostanie pamięć o samorządowcach, których nie ma już wśród nas, a także nieżyjących już twórców ustawy o samorządzie gminnym – prof. Jerzego Regulskiego i prof. Michała Kuleszę.

Jest to święto samorządów, ale przede wszystkim lokalnych społeczności, które od 1990 roku mają realny wpływ na podejmowane działania w swoich gminach. To właśnie mieszkańcy miast i wsi angażują się w życie społeczne najbardziej, chcąc zmieniać swoje otoczenia na bardziej przyjazne, dostosowane do aktualnych potrzeb. A dzieje się to przede wszystkim poprzez wybór swoich przedstawicieli do rad gmin. Dobry samorząd to samorząd otwarty na swoich mieszkańców i ich potrzeby. Z tej okazji centrum Jawora zostanie udekorowane flagami miasta, a na ratuszu umieszczony zostanie baner oraz będzie wyświetlany napis przypominający o 30-leciu Samorządu.

– Z perspektywy 30 lat widzimy, jak ważny był to moment. Przez te trzy dekady Polacy z mniejszych i większych miejscowości, w każdym regionie kraju, wybierali lokalne władze i decydowali o kierunku rozwoju swoich małych ojczyzn. Dziś z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że dzięki lokalnej władzy, której zaufali nasi mieszkańcy, Jawor stał się miejscem, w którym chcą inwestować przedsiębiorcy, na skutek czego jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju miasta – mówi Burmistrz Emilian Bera.

Dodaj komentarz

*

code