100 dni do eurowyborów (WIDEO)

Wojciech Hermeliński

Do wyborów europejskich zostało 100 dni. W Warszawie podczas konferencji z udziałem przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciecha Hermelińskiego padły ważne informacje i daty. 

Wybory do europarlamentu w Polsce przeprowadzone zostaną 26 maja. Głosujący mogą wziąć udział na warunkach podobnych, jak w wyborach samorządowe.

W sumie Europejczycy wybiorą 705 europosłów na pięcioletnią kadencję. W tym roku do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 mln obywateli w całej Unii. W Polsce będziemy wybierać 52 posłów. W zależności od sposobu i czasu realizacji wyjścia Wielkiej Brytanii z grupy państw członkowskich możliwe, że będziemy mieli o jednego posła mniej, czyli 51.

– Trudno było przewidzieć taką sytuację (Brexit – przyp. red.) – tłumaczy ten precedens Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW.

Partie polityczne i komitety mają czas na zgłaszanie kandydatów do 16 kwietnia, do godz. 24. Praw wyborczych nie będą mieli legalnie przebywający w Polsce np. obywatele Ukrainy. Natomiast pełnoletni obywatele państw członkowskich, przebywający w dniu wyborów na terenie naszego kraju, będą mogli oddać tutaj głos spełniwszy kilka warunków, Jednym z nich jest zamieszkiwanie na terenie Polski od co najmniej pięciu lat.

Ważne informacje na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego można znaleźć na stronie internetowej Wybory Europejskie.

Materiał filmowy TV Regionalna.pl:

Dodaj komentarz

*

code