GŁOGÓW. Wyklęte i Sprawiedliwe

 

dsc07883W ramach głogowskich obchodów Święta Niepodległości, mieszkańcy miasta mogli za darmo uczestniczyć w koncercie projektu Panny Sprawiedliwe. Oprócz muzycznej podróży przez karty historii, w niedzielny wieczór odbył się wykład Grzegorza Górnego, autora książki „Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą”.

Ten wyjątkowy wieczór był możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Gminy Miejskiej Głogów. W trakcie wykładu poprzedzającego koncert, uczestnicy mieli okazję usłyszeć kilka historii zawartych w książce, ale także prowadzić ożywioną dyskusję z autorem, dzieląc się swoimi przemyśleniami.

– Polaków w gronie Sprawiedliwych wśród narodów świata byłoby znacznie więcej niż podawana liczba 6000 znanych. Okres aż osiemnastu lat od zakończenia wojny do wskazywania pierwszych wyróżnionych, był jednym z czynników, który z pewnością tę liczbę uszczuplił – zaznacza Grzegorz Górny. – Wpłynęły na to również nie najlepsze stosunki między Izraelem a władzami PRLu. Niektórzy nie chcieli przyjmować medali za coś, co uważali za swój obowiązek. Mam nadzieję, że dojdzie do tego, że stworzona zostanie jedna wspólna lista nazwisk ludzi ludzi, którzy pomagali, aby jak największej liczbie osób oddać sprawiedliwość – dodaje.

Od godziny 18 na scenie pojawiali się kolejni twórcy projektu Panny Sprawiedliwie. Muzyka nawiązywała zarówno do kultury polskiej, jak i żydowskiej. Goście koncertu mogli usłyszeć utwory pochodzące także z projektu Panny Wyklęte, a dodatkowo wysłuchać kilku krótkich opowieści o dzielnych Polkach i Polakach.

Dodaj komentarz