Żołnierze wyklęci – tak ich widzą dzieci

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Starostwo Powiatowe w Lubinie zaszczepia pamięć o żołnierzach niezłomnych wśród najmłodszych mieszkańców regionu.

Rano w lubińskim ratuszu rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Żołnierze wyklęci w oczach dzieci”. Był on skierowany do uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Młodzi mieszkańcy regionu mieli za zadanie wykonać plakat na temat żołnierzy wyklętych.

– Historia przekazywana najmłodszym musi być podana w ciekawy sposób – stąd konkursy i aktualna wystawa na rynku – mówi Bogusława Potocka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Lubinie. – Nauka o żołnierzach walczących z komunizmem to bardzo ważny etap i nie powinien być pominięty.

Organizatorzy konkursu – Urząd Miejski oraz Starostwo Powiatowe – byli zaskoczeni tak dużym zainteresowaniem. Wpłynęło ponad 120 prac plastycznych. – Jestem bardzo podbudowany, że młodzież tak się garnie do nauki historii i wyraża siebie – czy to przez rysunek czy przez recytację – mówi Adam Myrda, starosta lubiński. – Szczególnie duże podziękowania należą się tutaj pedagogom, którzy zachęcają dzieci do zgłębiania historii.

Młodzi lubinianie twierdzą, że tego typu zajęcia są dużo atrakcyjniejsze niż nudne lekcje i wykłady.

– Ja narysowałam dziewczynkę, która patrzy na żołnierzy. Mocno się napracowałam – opowiada Nadia ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Lubinie. – Długo szukałam wizerunku żołnierzy, nad rysunkiem siedziałam kilka godzin.

Marta z tej samej szkoły namalowała żołnierza, który patrzy i celuje w żołnierzy wyklętych. – O mojej pracy nikt nie wypowiadał się pochlebnie. Mówili mi, że jest przeciętna, a jednak jury ją doceniło i wyróżniło, bo jestem tutaj – cieszy się Marta.

Starosta zapewnia, że wszystkie prace były bardzo ciekawe, ale nie sposób jest nagrodzić wszystkich. – Rysunki były wyjątkowe, ale regulamin jest regulaminem. Bardzo się cieszę, że nasi młodzi mieszkańcy chcą poznawać historię swojego narodu – dodaje Adam Myrda.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..