Ulice oświetlone ze słońca i wiatru

Ponad pół miliona złotych zaoszczędzi Lubin dzięki utworzeniu grupy zakupowej i kupieniu wraz z innymi samorządami energii elektrycznej, która przez cały rok będzie zasilać miejskie oświetlenie uliczne. To nie pierwszy taki wspólny przetarg pod przewodnictwem miasta, po raz pierwszy natomiast kupiona energia będzie w stu procentach pochodzić ze źródeł odnawialnych.

– Urząd Miejski w Lubinie po raz ósmy przeprowadził postępowanie na dostawę energii elektrycznej – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina, dodając, że osobno odbywa się przetarg na dostawę energii elektrycznej na oświetlenie uliczne oraz na zasilenie jednostek samorządowych, jak urzędy czy szkoły.

Gdy pomysł na wspólne zakupy energii elektrycznej zrodził się pierwszy raz, do inicjatywy przyłączyło się zaledwie 10 samorządów, rok później było ich już 30. Dziś grupa zakupowa, której przewodniczy Lubin, liczy 1221 podmiotów z 200 samorządowych jednostek zlokalizowanych na terenie czterech województw.

W tym roku przy wyborze firmy liczyła się nie tylko najniższa cena, ale także w jakim stopniu energia będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

– Zwycięzcą postępowania przetargowego okazała się po raz pierwszy firma Energia Polska Sp. z o.o., która zadeklarowała, że sto procent energii pochodzić będzie właśnie z odnawialnych źródeł energii, oferując jednocześnie najniższą cenę. Tym samym pokonała największych dostawców energii w Polsce, czyli takie firmy, jak Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót – dodaje Mamiński.

Na dostawę energii zużywanej przez oświetlenie uliczne Lubin zabezpieczył na przyszły, 2018 rok, 801 tysięcy złotych.

– Oszczędności w odniesieniu do cen z taryfy obecnego sprzedawcy, czyli dla sytuacji gdyby nie przeprowadzać przetargu i nie tworzyć grupy zakupowej z innymi samorządami, wyniosą w 2018 roku nawet 666 tysięcy złotych, co oznacza obniżenie kosztów z tego tytułu o 44 proc. – wylicza rzecznik prezydenta Lubina.

W naszym mieście na ulicach jest w tej chwili ponad 6 tysięcy opraw świetlnych. Trochę ponad tysiąc z nich to oprawy LED.

– Same oprawy ledowe generują kolejne oszczędności w rachunkach za energię, dzięki dużej wydajności źródeł ledowych, ale też możliwość precyzyjnego kierowania strumienia światła z oprawy wyposażonej w takie źródła. Na przykład po zamontowaniu opraw LED na ulicach w obrębie gęstej zabudowy, znacznie ograniczone jest oświetlanie elewacji budynków mieszkalnych, niemal cały strumień świetlny skierowany jest tylko tam, gdzie jest najbardziej pożądany, czyli na jezdnię i chodnik, co w połączeniu z łatwością sterowania, nastaw redukcji intensywności świecenia w godzinach zmniejszonego ruchu pozwala na uzyskiwanie maksymalnych oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu wymaganych przepisami parametrów oświetlenia – dodaje Mamiński.

Takie oświetlenie jest zamontowane między innymi na małej obwodnicy w Lubinie. Lampy, gdy nie ma ruchu, same się wygaszają.

Dodaj komentarz