Opublikowany: pt, Cze 28th, 2019

Szukają firmy, która wyremontuje most, a wcześniej wybuduje tymczasowy

Wkrótce powinna się rozpocząć budowa tymczasowej przeprawy przez Odrę, a później remont zabytkowego mostu w Ścinawie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na wykonanie tej inwestycji.

– Cieszymy się, że most w końcu zostanie generalnie wyremontowany. Ostatni remont był wykonany po powodzi w 1997 roku, ale wiemy, że kierowcy samochodów ciężarowych, którzy nie przestrzegają ograniczenia tonażu – w tej chwili to 15 ton – powodują, że most jest w coraz gorszym stanie. Tak naprawdę to ostatni moment, by tę inwestycję rozpocząć – komentuje burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Firmy zainteresowane wykonaniem modernizacji mogą składać swoje oferty do 19 lipca do godziny 9.30. Jak informuje GDDKiA, remont realizowany będzie etapami i odbędzie się w latach 2019-2021.

Najpierw zaplanowana zostanie tymczasowa organizacja ruchu na moście, która obowiązywać będzie do czasu wybudowania drogi objazdowej.

– Ze względu na pogarszający się stan obiektu do czasu rozpoczęcia jego remontu wykonawca robót zaprojektuje i wprowadzi tymczasową organizację ruchu (ruch wahadłowy środkiem jezdni sterowany sygnalizacją świetlną lub ręcznie), która ograniczy rzeczywiste obciążenie mostu i pozwoli na bezpieczne użytkowanie. Taka organizacja ruchu działać będzie do czasu uruchomienia objazdu i wyłączenia mostu istniejącego z ruchu – czytamy w informacji o przetargu.

Po zaprojektowaniu tymczasowej przeprawy rozpocznie się jej budowa. Co ważne, będzie ona przeznaczona dla samochodów osobowych, ciężarówki będą musiały korzystać z dłuższej drogi objazdowej. Następnie ruszy remont mostu właściwego, który na ten czas zostanie całkowicie zamknięty. Jak wylicza Dyrekcja, obejmie on: remont podpór, wykonanie nowej betonowej płyty pomostowej, malowanie konstrukcji stalowej, wykonanie kap chodnikowych z płyt prefabrykowanych oraz elementów wyposażenia – izolacja, nawierzchnia, odwodnienie, naprawa balustrad.

Po zakończeniu modernizacji, tymczasowa przeprawa przez Odrę zostanie rozebrana. Zaś na wyremontowanym obiekcie wprowadzony zostanie na stałe ruch wahadłowy.

O remoncie zabytkowego mostu w Ścinawie w ciągu drogi krajowej nr 36 mówiło się od dawna. Inwestycja nie miała jednak szczęścia. Ostatnio rozpoczęcie prac przesunęło się ze względu na planowany objazd. Ponieważ remont obejmie między innymi wymianę płyt pomostowych, most zostanie całkowicie zamknięty. Początkowo GDDKiA chciała na czas prowadzenia prac zorganizować niemal stukilometrowy objazd. Jednak ze względu na prośby i interwencje ścinawskich urzędników oraz mieszkańców, zdecydowała się sprawdzić, czy uda się wybudować most tymczasowy w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego mostu. Okazało się, że można to zrobić.

– Z rozmów z przedstawicielami wrocławskiego oddziału GDDKiA wiemy, że działania związane z budową mostu zastępczego mają się rozpocząć już na jesień bieżącego roku. Cieszy nas fakt, że apele mieszkańców, przedsiębiorców oraz moje i sąsiednich samorządowców spowodowały, że jednak podczas właściwego remontu mostu nie będzie wyłączony ruch kołowy, stąd też ten most zastępczy, przez który będą mogły się przeprawiać samochody osobowe – mówi burmistrz Ścinawy, dodając, że mieszkańcy sąsiedniego powiatu wołowskiego jeżdżą do Lubina do pracy, na zakupy, a ścinawscy przedsiębiorcy sprzedają swoje towary w sąsiednim powiecie wołowskim.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..