Świadkowie Jehowy nie obchodzą świąt. Nie przyjmują życzeń z okazji imienin, nie dla nich pachnący świerk z bombkami czy zapalanie zniczy na grobach. W życiu kierują się zasadami zbudowanymi wyłącznie na słowie zawartym w Piśmie Świętym. Tam czytamy, że w noc przed swoją śmiercią Jezus polecił uczniom, żeby upamiętniali jego śmierć. Świadkowie spotykają się więc podczas Wieczerzy Pańskiej, która jest również znana jako ostatnia wieczerza lub pamiątka śmierci Jezusa. To jedyny dzień w roku, który jest przez nich traktowany jak święto.
Organizując tę uroczystość, świadkowie Jehowy ściśle trzymają się Biblii. Celem Wieczerzy Pańskiej jest upamiętnienie Jezusa oraz wyrażenie wdzięczności za ofiarę, jaką złożył. Uroczystość ta nie jest sakramentem ani obrzędem religijnym, w wyniku którego dostępuje się łaski czy przebaczenia grzechów. Pamiątka niekoniecznie musi być też celebrowana w Wielki Piątek. Obchodzona jest tak, jak została ustanowiona, czyli po zachodzie słońca, dnia 14 Nisan 33 roku n.e.
– Chociaż 14 Nisan 33 roku n.e. przypadał w piątek, rocznica tej daty może przypadać w różne dni tygodnia. Żeby ustalić, który to dzień, posługujemy się metodą używaną w czasach Jezusa, a nie tą stosowaną przy tworzeniu współczesnego kalendarza – wyjaśnia brat Ryszard, starszy jaworskiego zboru.
W centrum wydarzenia są emblematy – chleb i wino. Przaśny, przygotowywany bez zakwasu chleb oraz czerwone wino podawane z rąk do rąk w trakcie Pamiątki są symbolami ciała i krwi Chrystusa. Spożywa je jednak niewielka część Świadków Jehowy. Dlaczego?
– Przelana krew Jezusa umożliwiła ustanowienie „nowego przymierza”, które zastąpiło przymierze pomiędzy Jehową Bogiem a starożytnym narodem izraelskim. W trakcie Pamiątki chleb i wino są spożywane przez osoby objęte tym nowym przymierzem. Do grupy tej nie należą wszyscy chrześcijanie, ale jedynie ci, którzy w szczególny sposób zostali powołani przez Boga – mówi brat Marek, powołując się na cytaty biblijne.
O śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa świadkowie Jehowy głoszą wędrując od drzwi do drzwi. Kilka tygodni przed Pamiątką na całym świecie roznoszone są zaproszenia na to wyjątkowe wydarzenie. W Jaworze oprócz świadków Jehowy w Pamiątce od lat uczestniczy wielu zainteresowanych spoza zboru. W tym roku udział w uroczystości na Sali Królestwa przy ul. Myśliborskiej wzięło kilkadziesiąt osób.
Fot. Daniel Śmiłowski