Opublikowany: czw, Kwi 13th, 2017

Ścinawa bierze się za remont Rynku (WIDEO)

Rynek w Ścinawie wizualizacjaFontanna, deptak, miejsca odpoczynku z licznymi ławkami, a wokół drzewa i krzewy – tak ma wyglądać zrewitalizowany Rynek w Ścinawie.
Gmina przygotowała projekt modernizacji, ma już zgodę od konserwatora zabytków, a teraz szuka źródeł finansowania projektu. W tym tygodniu złożyła wniosek o refundowanie 80 procent kosztów tej inwestycji z unijnych źródeł. I liczy, że – wzorem innych wniosków, na które pozyskano już prawie 60 mln zł – teraz też się uda.
Kilka dni temu ścinawski samorząd złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu o dofinansowanie rewitalizacji zabytkowej strefy centrum miasta. Zaplanowane do realizacji przedsięwzięcie ma przywrócić do życia obszary zdegradowane, wpisane wcześniej do Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Ścinawa na lata 2015-2025. Centrum miasta jest w nim ujęte, bo pod względem przestrzennym jest silnie zdekapitalizowane.Nowy wygląd rynku ma nawiązywać do historii i przypominać ten sprzed II wojny światowej. Plany dotyczące ścisłego centrum miasta są naprawdę ambitne i nie chodzi tylko o budynki, ulice, place, które są gminne.
.

Samorząd również pomaga oraz mobilizuje wspólnoty i innych właścicieli nieruchomości w Rynku, aby budowali, upiększali i modernizowali swoje obiekty. Przykładem może być pomoc gminy w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych i samego wniosku dla Wspólnoty Mieszkaniowej Rynek 5-15. Dzisiaj wiadomo, że jest duża szansa, aby blok w centrum Ścinawy, dzięki pieniądzom unijnym, zmienił swoje oblicze, nawiązując, na ile jest to możliwe, do dawnej zabudowy.Gmina pomogła również policji, przekazując na jej potrzeby projekt modernizacji ścinawskiego komisariatu. Komenda wojewódzka na ten cel ma już zabezpieczone finansowanie i z inwestycją rusza już w tym roku.Miejsce zmieni także pomnik upamiętniający żołnierzy radzieckich. Ma on stanąć okolicach mostu ścinawskiego. Ku zadowoleniu mieszkańców spod ratusza zniknie również parking. Zostanie on przeniesiony na teren przy ulicy 1 Maja.Wartość całego przedsięwzięcia to ponad 8,6 mln zł, gmina ubiega się o dofinansowanie prawie 80 procent wydatków, czyli 6,5 mln zł. Rozstrzygnięcie konkursu powinno nastąpić jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, że od 2014 roku gmina Ścinawa pozyskała już prawie 60 mln zł ze środków zewnętrznych, w tym m.in. 35 mln zł na kanalizację wraz z odtwarzaniem nawierzchni dróg, 9 mln zł na rewitalizację zieleni w mieście, 5 mln zł na strefę aktywności gospodarczej, 3 mln zł na modernizację pałacyku, 1,7 mln zł na stadion, 1,3 mln zł na rewitalizację ratusza, prawie 1 mln zł na drogi w i do Chełmka Wołowskiego.

Więcej w materiale wideo.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..