Opublikowany: śr, Kwi 18th, 2018

„Razem i Osobno”

Andrzej Leśnik

W lubińskiej Galerii Zamkowej od piątku, 20 kwietnia, można będzie obejrzeć wystawę malarstwa Sylwii Chudy-Leśnik i Andrzeja Leśnika zatytułowaną „Razem i Osobno”. Wernisaż wystawy także zaplanowano na najbliższy piątek, na godzinę 18.

„Razem i Osobno” to wystawa obrazów prezentowanych razem, ale malowanych osobno.

– Każde z nas ma swoją pracownię, a w niej swój świat i ład – mówi Andrzej Leśnik. – Na co dzień, choć nasze pracownie są blisko siebie, odwiedzamy się rzadko, nigdy kiedy malujemy. Nawet kiedy jesteśmy razem na plenerze, każde z nas ma swoje osobne miejsce pracy. Właściwie nie rozmawiamy o naszym malowaniu, a tym bardziej o naszych obrazach. Za to często razem chodzimy na wystawy, do kina – szczególnie na filmy o sztuce, dyskutujemy o innych artystach. Najbardziej cenimy sobie nasze wspólne artystyczne wyjazdy i podróże. Często w rozmowach wracamy wspomnieniami do tych wszystkich miejsc, które razem zwiedziliśmy, do wystaw, które razem zobaczyliśmy. Raz jest to wyjazd na wystawę konkretnego artysty, tak jak jedna z pierwszych naszych wspólnych zagranicznych podróży, na wspaniałą wystawę z okazji 400-lecia urodzin Rembrandta w Amsterdamie. Później były wyjazdy do Berlina na wielką wystawę Paula Klee czy Fridy Kahlo, byliśmy też w warszawskiej Zachęcie na wystawie Wilhelma Sasnala, połączonej ze spotkaniem z artystą, czy na jednej z ostatnich wystaw Marka Rothko, w warszawskim Muzeum Narodowym – dodaje.

Artyści razem zwiedzają też niezwykłe i bogate artystycznie miasta. Jedną z pierwszych podróży była wyprawa do Włoch, z Galerią Uffizi we Florencji, czy Wenecją i jej zbiorami w Pałacu Dożów.

– Wyjątkowym miejscem były dla nas wykopaliska w Pompejach, z bogatymi zbiorami w Neapolu. Później były pełne wrażeń i odczuć „sztuki nie do ogarnięcia” Londyn i Paryż. Tak samo miło wspominamy nasz jednodniowy wypad z Gór Izerskich do Pragi. Jednak najbardziej niezwykłą i niezapomnianą dla nas była miesięczna wyprawa do Peru, łącząca nasze wspólne pasje: góry i sztukę. To temat, do którego wciąż wracamy, z nieprzebranym zbiorem zdjęć. Wspólny wyjazd, tylko my dwoje, korygujący na bieżąco plany podróży i zwiedzania – wspomina Leśnik.

Artyści przyznają, że niełatwo jest stwierdzić, co w ich malowaniu jest razem, a co osobno.

– Nawet jeśli malujemy w swoich pracowniach, każde osobno, to czy po naszych wspólnych – przede wszystkim artystycznych przeżyciach, których doznawaliśmy razem – jesteśmy w stanie być wtedy naprawdę osobno? – pyta retorycznie Leśnik.

Wystawę „Razem i Osobno” będzie można oglądać w lubińskiej Galerii Zamkowej do 4 maja, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18, a w sobotę i w niedzielę od 12 do 18. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..