PWSZ w Legnicy uruchomi nowy kierunek

Logistyka i transport – to nowy kierunek studiów inżynierskich pierwszego stopnia, jaki władze legnickiej uczelni planują uruchomić przy ul. Sejmowej. Zgodę w tej sprawie wydało już Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dzięki przyznaniu uprawnień przez resort, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy będzie kształcić logistyków, którzy nabiorą wiedzy, ale i praktyki, by spełniać się zawodowo w branży Transport-Spedycja-Logistyka (TSL).

– Absolwent jest w przygotowany m.in. do: projektowania systemów oraz procesów logistycznych i transportowych, zarządzania specjalistycznymi funkcjami i procesami (np. w ramach łańcuchem dostaw), projektowania przestrzeni magazynowej i jej infrastruktury, stosowania zasad mechaniki i wytrzymałości materiałów oraz zasad dotyczących pozostałych działań inżynierskich, projektowania i organizacji transportu, analizowania rozwiązań w zakresie organizacji procesów logistycznych i transportowych, a także wskazywania kierunków rozwoju tych procesów, obsługiwania programów wykorzystywanych w logistyce i transporcie, zarządzania zasobami ludzkimi w procesach logistycznych i w transporcie, analizy i kształtowania ekonomicznej efektywności realizowanych procesów logistycznych i transportowych – wylicza Mirosław Szczypiorski, rzecznik prasowy PWSZ im. Witelona w Legnicy.

Studenci będą mogli wybrać specjalizację: zarządzanie produkcją i dystrybucją, zarządzanie i inżynieria systemów logistycznych oraz transportowych lub organizacja i zarządzanie w transporcie kolejowym.

Władze uczelni podkreślają, że absolwenci kierunku mogą pracować jako: menedżer organizacji ruchu transportowego w firmach transportowo-spedycyjnych, inżynier w przedsiębiorstwie zajmującym się transportem, logistyką, spedycją, produkcją, spedytor w firmach spedycyjnych, transportowych oraz produkcyjnych, specjalista do spraw transportu w firmach kurierskich oraz transportowo-logistycznych.

– Absolwent kierunku studiów Logistyka i transport jest przygotowany do pracy zawodowej na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych wymagających wiedzy i umiejętności interdyscyplinarnych z branży Transport-Spedycja-Logistyka. Może pracować w centrach logistycznych i wyspecjalizowanych firmach transportowych, a także w przedsiębiorstwach przemysłowych, handlowych i usługowych – w komórkach zajmujących się zaopatrzeniem, produkcją, dystrybucją oraz magazynowaniem – informuje Mirosław Szczypiorski. – Ukończenie studiów zapewnia możliwość ubiegania się o zwolnienie z egzaminu związanego z uzyskaniem certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie drogowym – zaznacza.

PWSZ zapowiada, że przyszli specjaliści od transportu będą odbywać praktyki zawodowe w wymiarze min. 600 godzin. Partnerami są Pol-Miedź Trans, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, operatorzy logistyczni i firmy świadczące logistyczne usługi.

Dodaj komentarz