Kiedy przysługuje Ci auto zastępcze z OC sprawcy?

W wyniku wypadku, do którego nie doszło z Twojej winy, Twój samochód wymaga naprawy? Obawiasz się, że teraz będziesz musiał korzystać z komunikacji miejskiej? Nic bardziej mylnego – masz prawo do otrzymania pojazdu zastępczego.

Jeszcze kilkanaście lat temu poszkodowani w wypadkach drogowych, których pojazd został uszkodzony, mieli problem, aby otrzymać pojazd zastępczy. Podejście towarzystw ubezpieczeniowych zmieniło się jednak radykalnie w związku z orzecznictwem sądowym. Uchwały Sądu Najwyższego (z 17 listopada 2011 r. i 22 listopada 2013 r. sygnatury akt odpowiednio III CZP 5/11 i akt III CZP 76/13) doprowadziły do tego, że dziś o samochód zastępczy jest znacznie łatwiej.

Kiedy masz prawo korzystać z pojazdu zastępczego z OC sprawcy?

Nie każdy kierowca wie, kiedy przysługuje mu pojazd zastępczy z OC sprawcy. Taka sytuacja ma miejsce po wystąpieniu:

  • szkody częściowej

Jeżeli po wypadku Twój samochód wymaga naprawy, masz prawo korzystać z pojazdu zastępczego. Będzie on do Twojej dyspozycji zarówno podczas samego usuwania usterek przez mechaników, jak i w czasie oczekiwania np. na części zamienne.

  • szkody całkowitej

Czasem szkody są tak duże, że naprawa samochodu jest nieopłacalna. W przypadku szkody całkowitej również będziesz miał prawo do pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Z otrzymanego auta będziesz mógł korzystać do momentu wypłaty odszkodowania.

Jak uzyskać samochód zastępczy?

Aby skorzystać z pojazdu zastępczego, musisz przede wszystkim zgłosić wystąpienie szkody. Następnie możesz:

  • zgłosić chęć skorzystania z takiego pojazdu pracownikowi towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca zdarzenia wykupił ubezpieczenie samochodu (przykładowo PZU utrzymuje własną flotę pojazdów zastępczych),
  • skorzystać z oferty przedstawionej przez warsztat, w którym naprawiany jest Twój pojazd, samodzielnie udać się do wypożyczalni i wypożyczyć samochód, a następnie fakturę przesłać do ubezpieczyciela.

Jeżeli zdecydujesz się na ostatnie rozwiązanie, wybierz taką wypożyczalnię, która ma doświadczenie w rozliczeniach z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

3 rzeczy, o których musisz pamiętać

1. Ubezpieczyciel może Ci odmówić pokrycia kosztu związanego z wynajmem samochodu zastępczego

W tym przypadku towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma jednak pełnej dowolności i może odmówić jedynie w ściśle określonych przypadkach. Załóżmy, że jesteś właścicielem dwóch pojazdów osobowych, które dotychczas były użytkowane wyłącznie przez Ciebie. W takiej sytuacji ubezpieczyciel może uchylić się od odpowiedzialności, wskazując, że masz pojazd, z którego możesz korzystać.

Na powyższą argumentację towarzystwo ubezpieczeniowe nie może powołać się wówczas, gdy posiadasz dwa pojazdy osobowe, ale z jednego korzysta na co dzień Twój małżonek. Jeżeli jeden z pojazdów to samochód dostawczy, który jest Ci niezbędny w związku z prowadzą działalnością gospodarczą, również będziesz miał prawo do pojazdu zastępczego;

2. Czasem będziesz musiał pokryć część kosztów związanych z korzystaniem z pojazdu zastępczego

Twój pojazd, który trafił do warsztatu samochodowego, to Ford Focus, a z wypożyczalni wyjechałeś Audi A8? Zasada jest prosta – ubezpieczyciel pokrywa koszty wynajmu pojazdu zastępczego, ale tylko tej samej lub niższej klasy. Jeżeli zdecydujesz się na samochód klasy wyższej, musisz liczyć się z tym, że część kwoty widniejącej na fakturze będziesz musiał pokryć we własnym zakresie.

Uważaj również na stawki obowiązujące w wypożyczalni samochodów. Towarzystwa ubezpieczeniowe pokryją koszty wynajmu pojazdu, o ile cena nie będzie przekraczać średnich stawek obowiązujących na lokalnym rynku;

3. Dostęp do komunikacji miejskiej nie ma znaczenia – w dalszym ciągu masz prawo skorzystać z pojazdu zastępczego

W pobliżu Twojego miejsca zamieszkania znajduje się kilka przystanków autobusowych i mógłbyś korzystać z wygodnego, szybkiego połączenia, aby dotrzeć do pracy? To nie podstawa do tego, aby ubezpieczyciel odmówił Ci prawa do skorzystania z pojazdu zastępczego.

Pracownik towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym będziesz rozmawiał o pojeździe zastępczym nie może sugerować Ci, abyś korzystał z komunikacji miejskiej. W takiej sytuacji powołaj się na wyżej podane orzecznictwo sądowe.

Co robić, gdy ubezpieczyciel odmawia prawa do pojazdu zastępczego?

W ostatnich latach towarzystwa ubezpieczeniowe nie tylko konkurują wysokością stawek ubezpieczeniowych, ale także jakością obsługi klienta. Nie powinieneś mieć zatem problemów, aby otrzymać samochód zastępczy. Jeżeli jednak pojawią się trudności, a ubezpieczyciel nie będzie chciał uregulować faktury wystawionej przez wypożyczalnię pojazdów, skontaktuj się z Rzecznikiem Finansowym. Jego stanowisko w sprawie dostępu do samochodów zastępczych przez osoby poszkodowane w wypadkach jest zbieżne z orzecznictwem sądowym. Rzecznik może zatem interweniować w Twoim imieniu u ubezpieczyciela i skutecznie przekonać go do zmiany decyzji.

Dodaj komentarz