Opublikowany: pon, Mar 12th, 2018

Powiat jaworski w kulturalnej i turystycznej czołówce

Powiat jaworski stawia na turystykę i widać tego wymierne efekty. W opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny „Analizie walorów turystycznych powiatów i ich bezpośredniego otoczenia” znalazł się on na 72 miejscu w skali kraju pod względem wskaźnika atrakcyjności turystycznej i na 24 miejscu pod względem wskaźnika atrakcyjności kulturowej.

Biorąc pod uwagę województwo dolnośląskie, wyżej znalazły się tylko: powiat kłodzki, Wrocław, powiat jeleniogórski, Jelenia Góra oraz powiat świdnicki. To bardzo wiadomość dla wszystkich mieszkańców powiatu jaworskiego, jak również doskonała promocja oferty turystycznej.

– Cieszy fakt, że sukcesywna polityka zarządu powiatu, jak również wspólne działania podejmowane z pozostałymi samorządami oraz organizacjami pozarządowymi, jak choćby Stowarzyszenie Kaczawskie czy Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie”, których jesteśmy członkiem – tak naprawdę, od kiedy jestem starostą – przyniosła tak znaczący skok powiatu w skali całego kraju. Biorąc pod uwagę fakt, iż w Polsce jest 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu to wynik jest fantastyczny, a dla nas miłą niespodzianką – uważa starosta jaworski Stanisław Laskowski.

GUS, opracowując analizę walorów turystycznych, wziął pod uwagę wiele różnych czynników, które wpłynęły na bardzo wysokie miejsce powiatu jaworskiego. Niewątpliwie ważne znaczenie miała tu współpraca i wspólne inicjatywy podejmowane z „LGD Partnerstwo Kaczawskie” i Stowarzyszeniem Kaczawskim. Obie organizacje aktywnie wspierają swoich członków w realizacji zadań związanych z szeroko rozumianą turystyką i promocją, ale również z edukacją ekologiczną.

Dzięki pozyskanym środkom z budżetu państwa oraz z Unii Europejskiej powiat jaworski w ostatnich latach utworzył oraz doposażył ponad 170 miejsc noclegowych w Schronisku Młodzieżowym w Jaworze (70), Muchowie (49) oraz w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Bolkowie (41)). Jednak miejsca noclegowe to nie wszystko. – Inwestujemy również w edukację ekologiczną, ścieżki edukacyjne i pieszo-rowerowe oraz znaczne środki w infrastrukturę drogową, gdzie przez blisko 10 lat udało się wyremontować prawie 20 procent wszystkich dróg zarządzanych przez nasz powiat. Drogami tymi turyści mogą dotrzeć do różnych urokliwych miejsc w powiecie jaworskim – rezerwatów przyrody: Wąwozu Myśliborskiego, Wąwozu Lipa czy Siedmica oraz innych ciekawych obiektów kulturowych – dodaje Starosta Stanisław Laskowski.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..